BUTİK MARDİN TURU
BÜYÜLÜ MARDİN TURU Gezilecek Yerler: DİYARBAKIR - MARDİN-MİDYAT- DARA ANTİK KENTİ Gün : 2 GECE 3 GÜN Ulaşım : PEGASUS HAVAYOLLARI Konaklama : 4 YILDIZLI OTELLERDE Vize : Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

BUTİK MARDİN TURU Hakkında Genel Bilgiler

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL - DİYARBAKIR -MARDİN

Turumuzun ilk günü uçuştan iki saat önce Sabiha Gökçen Havalimanı iç hatlar Gidiş Terminali  Hitit Tour kontuarında buluşma. Pegasus Tarifeli uçağı ile Diyarbakır'a uçuş (1 saat 50 dakikalık uçuş) Havalimanında karşılama sonrasında otobüsümüze binip şehir merkezine hareket. Varışımızla birlikte ekstra düzenlenecek kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltıdan sonra tarih boyunca birçok medeniyetin geçiş bölgesinde bulunan ve günümüzde halen hem mimari yapısı hem de insan olarak farklı kültürleri içerisinde barından Diyarbakır gezimize başlıyoruz. Ulu cami, Cahit Sıtkı Tarancı Evi,Ziya Gökalp Evi, 27 Sahabenin  yattığı yer olan Hz.süleyman Cami, Mardin Kapı, Surlar, Keçi burcu, On Gözlü Köprüyü geziyoruz. Alışveriş ve farklı tatlar deneyebilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın bitiminde 1 saatlik yolculuk yaparak Mardin’e geçiyoruz.Dicle ve Fırat nehirlerinin arasında yer alan ve Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden olan  Mardin turumuza başlıyoruz. İlk olarak Cihangir bey türbesi ve Kasımiye medresesini geziyoruz Eski Mardin şehir merkezine geçip Mardin müzesini ziyaret ediyoruz. (Mardin müzesinde Etnoğrafya ve arkeoloji müzesi ve Meryem ana kilisesi bulunmaktadır.) Mardin şehir turumuza Kasım Tuğmaner camii yanından Tarihi Kayseriye pasajına giriyoruz. Buradan içinde sakalı şerifinde olduğu Ulu Cami ve minaresini görüp Sipahiler çarşısı sonrası Hasan Akyar halk çarşısından Şehidiye medresesini ziyaret diyoruz. Zinciriye medresesine doğru hareket ediyoruz. Zinciriye medresesi ziyareti sonrasında serbest zaman belirtilen yer zamanda buluştukdan sonra günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Mardin’de ki otelimizde.


2. Gün: MARDİN – DARA ANTİK KENTİ-MİDYAT

 Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Süryanilerin en eski mabetlerinden birisi olan Deyrul Zaferan Manastırına geçiyoruz.Süryaniler tarafından günümüzde hala aktif bir şekilde dini merkez ve okul olarak kullanılmaktadır.  Ardından ilginç mimari yapısıyla öne çıkan Dara Antik Kenti’ne yöneliyoruz. Mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları bize Selçuk’taki Efes Antik Kenti’ni anımsatacaktır. Dara Antik Kenti içerisinde yer alan arkeolojik kazı çalışmalarında bulunan toplu mezarlığı ziyaret edip halkın zindan olarak adlandırdığı Sarnıçları ziyaret ediyoruz.Turumuz sonrasında Beyazsu’ya geçeceğiz.Beyazsu’da vereceğimiz öğle yemeği molası sonradında Mardin’in incisi Midyat’a hareket ediyoruz. Yapıları,yaşam biçimi ve kültürel zenginliğiyle insanları kendine hayran bırakan Midyat’ı gezmeye başlıyoruz. . Yakın zamanda dizi çekimlerine ev sahipliği yapan Devlet Konuk Evi, Midyat sokakları Estel Han, Midyat kent müzesi(Hacı Şehmus Mete konağı),Ulu cami gezisi sonrası meşhur gümüşçüler ve telkariciler çarşısında alışveriş yapabilmeniz için sizlere kısa bir mola vereceğiz. Turumuzun bitiminde Mor Gabriel Manastırı ( Deyrul Umur) geziyoruz. Kilise Midyat Resuller, Kırk Şehit, Meryemana, Mor Şamuel gibi ibadethaneleri de içerisinde barındırmaktadır. 5.Yüzyılda Mor Gabrielli iki keşiş tarafından kurulan manastır hala aktif durumdadır. Akıllarda kalacak bir günün bitiminde konaklama için Mardin merkezine dönüyoruz. Konaklama Mardin’de ki otelimizde.


3. Gün: HASANKEYF – DİYARBAKIR -İSTANBUL

Sabah kahvaltı sonrası eşyalarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz. İlk durağımız Mardin’in Savur ilçesi. Burada yapacağımız panoramik tur sonrasında Hristiyanlığın ilk yerleşim köylerinden olan Kıllıt Köyü’ne varıyoruz. Köyde bulunan Ortodoks, Katolik (Harabe) ve Protestan(Harabe) kiliselerini ziyaret ediyoruz. Kıllıt köyünden Hasankeyf’e doğru yol alıyoruz. Hasan Keyfi panoramik olarak görüyoruz. ( Baraj yapımı nedeniyle ) Diyarbakır’a varıyoruz. Diyarbakır’da alışveriş ve yemek için serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşarak havalimanına hareket ediyoruz. Bir sonraki turumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


Birde Bu Turlara Bakın

GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ İLE DİYARBAKIR-MARDİN-ŞANLIURFA TURU
3 GECE 4 GÜN 28.09.2023
GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ İLE DİYARBAKIR-MARDİN-ŞANLIURFA TURU
7000.00 TL Kişi Başı

MASALSI YOLCULUKTAN KADİM ŞEHİRLERE...

İncele / Satın Al
EROL MÜTERCİMLER İLE CUMHURİYETİN İZİNDE ANADOLU TURU
2 GECE 3 GÜN 13.10.2023
EROL MÜTERCİMLER İLE CUMHURİYETİN İZİNDE ANADOLU TURU
8750.00 TL Kişi Başı

MİLLİ MÜCADELE YILLARINDA ANADOLU

İncele / Satın Al
TREN GİDİŞ
TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU
3 GECE 4 GÜN 03.01.2024
TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU
14250.00 TL Kişi Başı

MASALSI YOLCULUĞA HAZIR MISINIZ?

İncele / Satın Al
SALDA GÖLÜ - LAVANTA BAHÇELERİ - SARDES TURU
1 GECE 2 GÜN
SALDA GÖLÜ - LAVANTA BAHÇELERİ - SARDES TURU
Kişi Başı

TÜRKİYE'NİN MALDİVLER'İ SALDA

İncele / Satın Al
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x