1) Acente, gerekli tum ozeni gostermis olmasına rağmen gezinin başlamasına veya devamına engel teşkil eden ; gerekli yolcu sayısı kadar kesin kaydın oluşmaması ve/veya olumsuz hava koşulları , yol engeli , grev , terör , sis , savaş ihtimali , öngörülemez teknik hususlar ve tüm mücbir sebeplerden dolayı gezi iptal veya tehir edebilir.
Tehir edilemeyecek bir durum söz konusu ise,acente hiç bir kesinti yapmadan ödemenin tamamını tüketiciye iade eder.

Bu durumda tüketicinin tazminat hakki yoktur.

2) 

a-Tüketici ,hizmetin başlamasına 21 gün kalaya kadar iptal talep ettiğinde ödediği bedelin tamamı kendisine iade edilir.

b-Tüketici ,hizmetin başlamasından 21-15 gün evvel sözleşmeyi iptal etmesi halinde gezi bedelinin %35 ini ,

c-Tüketici ,hizmetin başlamasından15-7 gün evvel sözleşmeyi iptal etmesi halinde gezi bedelinin %50 ini

d-Tüketici ,hizmetin başlamasından 7 günden az bir sure kala ise tamamını Acenteye ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

e-Tuketici tarafindan yapilan tarih degisiklikleri iptal hukmundedir.

f- İndirimli hizmetin iptal/devri halinde tüketici hizmet başlangıcından tam 7 gün öncesine kadar hizmet bedelinin %35 ini , 7 günden sonra ise hizmet bedelinin tamamını Acenteye ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

g- Gezi, ulaşım, konaklama, rehberlik hizmetleri ve gezi programıyla bir bütündür. Kullanılmayan ulaşım, konaklama, rehberlik, çevre gezileri ve benzeri haklara ilişkin bedel iadesi yapılmaz.

3) Turun başlangıç tarihinden 21 gün ve daha yakın tarihli iptallerde, tura habersiz katılmama, ulaşım aracını kaçırma, turun başlangıcından sonra tura devam etmeme hallerinde tur bedeli iade edilmez.

4) Turun gerceklesmesi icin gerekli sayida rezervasyon yapilamamis olması halinde veya mücbir sebeplerle, acentenin turu iptal etme veya yolcusunu başka bir acenteye devretme hakki vardır. Turun iptal edilmesi halinde, alınan ücret vize masrafları hariç aynen iade edilir.

 

COVID-19 PANDEMESİ DÖNEMİNDE YAPILACAK İPTAL/İADE/DEVİR İŞLEMLERİ

1) Tüketici ,hizmetin başlamasına 15 gün kalaya kadar iptal talep ettiğinde ödediği bedelin tamamı kendisine iade edilir.

2) Tüketici , Covid-19'a bağlı sağlık problemi yaşar ise 7 gün kalaya kadar iptal edip ödemenin tamamını iade alabilir. Bu durum da sağlık kuruluşları tarafından verilen belgeleri ibraz etmek zorundadır.

3) Covid -19'a bağlı yasak,kısıtlama,ülke girişlerinin kapatılması vs gibi hallerde tur iptal edilebilir. Bu durumda öncelikle tur en uygun tarihe tehir edilir. Tehir durumu söz konusu değilse tüketicinin ödemiş olduğu ücret kesintisiz şekilde iade edilir.

4) Gidilecek olan ülkelerde Covid-19 önlemleri gereği Aşı Kartı , Test, Sağlık raporu gibi belgeler istenilebilir. Bu durumda tüketici belgeleri ibraz etmek zorundadır. 

5) Tüketici, tur esnasında Covid-19 vakasına yakalanması durumunda , gerekli tüm işlemler yapılarak geri dönüşü sağlanır. Bu durumda tur ücreti iade edilmez.

E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x