SALDA GÖLÜ - LAVANTA BAHÇELERİ - SARDES TURU
TÜRKİYE'NİN MALDİVLER'İ SALDA Gezilecek Yerler: SALDA GÖLÜ-KOYUCAK KÖYÜ-LAVANTA BAHÇELERİ-SARDES ANTİK KENTİ-DENİZLİ Gün : 1 GECE 2 GÜN Ulaşım : LÜKS OTOBÜS Konaklama : 3-4 YILDIZLI OTELDE Vize : Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

SALDA GÖLÜ - LAVANTA BAHÇELERİ - SARDES TURU Hakkında Genel Bilgiler

Güzide şehirlerimizden biri olan Isparta’da 1975 yılında zamanın gül tüccarlarından Zeki Konur ve birlikte çalıştığı Nihat Yılmaz bir Fransa seyahati dönüşünde, 30 haneye yaklaşık 15'er lavanta fidanı getirmiş. İlk başlarda evlerin bahçelerinde ya da gül tarlaların kenarlarında sadece bir süs iken, yıllar içinde zahmetsizce büyüyen lavantalar tarlaları kaplamış ve bugün Isparta'nın Kuyucak, Kuşçular, Yeşilyurt, Kılıç ve civarı köylerinde yaklaşık 3 bin dönümlük bir alana bulunmaktadır.
Türkiyede üretilen lavantanın %93 Kuyucak köyünden temin edilmektedir.

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL HAREKET

22:30 - Beylikdüzü Migros
23:00 - İncirli Metrobüs Alfemo Önü
23:10 - Mecidiyeköy Doğtaş Mobilya Önü 
23:20 - Bostancı Köprüsü
23:30 - Kartal Köprüsü 

Değerli misafirlerimizle, belirtilen noktalarda buluşmanın ardından Hitit Tour otobüs içi ikramları eşliğinde yolculuğumuz başlıyor.


2. Gün: ISPARTA - KOYUCAK KÖYÜ - SALDA GÖLÜ - BAĞLARBAŞI YAYLASI

Aracımızda aldığımız sizlere özel hazırlanmış kahvaltı paketi ile güne başlıyoruz. Kahvaltının sonrası sabah saatlerinde Lavanta Tarlalarının bulunduğu  Isparta ilimizin Lavanta Üretimi ile meşhur  Keçiborlu ilçesinin  Kuyucak Köyüne ulaşıyoruz. 

Kuyucak köyü halkı genellikle lavanta üretiminden geçimini sağlıyor. Lavanta dışında bir diğer gelir kaynağı da hatmi çiçeği,  papatya ve kekik gibi yörede doğal şekilde yetişen otları ve çiçekleri  toplayıp kurutuyor ve satıyorlar. 

Kuyucak köyü  yollarında ilerlerken mor tarlaları gördüğümüz zaman gözlerimizi kapatıp,  etrafı saran güzel kokunun her hücremizi temizlediğini hissediyoruz.  Yolumuza devam ederken  yol boyunca sağlı sollu tepelere kadar uzayan lavanta tarlalarını  görüyoruz. Bu şoku atlatıp hemen Lavanta Tarlasına dalıyoruz ve Lavanta toplama aktivitemize  lavanta tarlasında  çalışanları önce izleyerek onlardan işin inceliklerini öğrenerek ve sonrada onlara eşlik ederek başlıyoruz.

Bu arada tabi ki bu güzel anları kalıcı hale getirmek ve sonrasında dostalarımızla da paylaşmak için Lavanta Tarlalarını ve Lavanta Hasadı yapanları fotoğraflamayı ihmal etmiyoruz. Lavanta toplama, lavanta fotoğraflama ve lavanta ürünlerinden alışverişimizi de yaptıktan sonra Tertemiz suları, bembeyaz kumsalları ile ünlü Türkiye'nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölüne geçiyoruz.  Aynı zamanda 1.derece sit alanı olan Salda Gölü sizlere fotoğrafik öğeler sunuyor. 

Derinlik bakımından Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda olup, 185 metre derinliğe sahip olan Salda Gölü ve çevresi 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor. Dünyanın üçüncü derin gölü olan Salda Gölü Burdur Yeşilova sınırları içerisinde yer almakta. 

Salda Gölü’nde yapılan araştırmalarda uzmanlar, göl suyunun ve Gölün toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde hastalıklara iyi geldiği söylenmekte. 

Salda Gölü'nde araştırmalar yapan İskoçya'nın Glasgow Üniversitesinden Prof.Dr. Mike Russel  dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yerden biri olan Salda Gölü’nde olduğunu Gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğunu anlatan bu durumun Mars’taki bölgenin de eskiden deniz ya da göl olabileceğini ve burada da güneş enerjisi ile kimyasal moleküllerin birleşmesiyle hayatın başlayabileceğini gösterdiğini iddia etmiştir. 

Salda Gölü'nde fotoğraf molası, serbest zaman ardından Denizliye hareket ediyoruz. İlk durağımız teleferikle çıkacağımız Bağbaşı yaylası…Ulaşmak için Teleferik deneyimi de yaşayacağınız bu yaylaya çıkarken aynı zamanda şehrin güzelliğinide kuşbakışı izlerken, dilerseniz bu güzel yaylada doğayla iç içe ruhunuzu dinlendirme şansı da yakalayabilirsiniz

Teleferik hattı yaklaşık 7 dk. sürerek, 1400 mt. rakımında bulunan üst istasyona geliyor.  Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından, sakinliğe; yaz aylarının sıcağından, serinliğe kaçmakve  doğayla iç içe huzur dolu anlar yaşamak için ideal bir turizm merkezi.

Güzel bir yayla havasından sonra otelimize dinlenmeye gidiyoruz.


3. Gün: SALİHLİ- SARDES ANTİK KENTİ-ARTEMİS TAPINAĞI-İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından otelimizden ayrılıyor ve ilk gezi noktamız Buldan ; Denizli 'ye yaklaşık bir saat uzaklıkta ( 45 km  ) tarih kokan , dokuma ve tekstil cenneti , kumaşları ve ipeği ile yüzyıllardır adından söz ettiren Denizli ' nin  küçük bir ilçesi. 
İlk yerleşim M.Ö. 2000 yıllarında başlamış en son Osmanlı ve Cumhuriyet ile günümüze kadar gelmiş.
Buldan deyince ilk akla dokuması geliyor. Dokumanın tarihi o kadar eskilere dayanıyormuş ki ; Padişah Genç Osman'ın gömleği , Ertuğrul Gazi ' nin içliği , Barbaros Hayrettin Paşa' nın şalı.. Buldan ' da dokunmuş ve Topkapı Sarayında sergilenmekteymiş..
El emeği göz nuru yumuşacık dokumalar ilçenin geçim kaynağı.. Öyle ki dik yokuşlu dar sokaklarında gezintiye çıkarsanız evlerden gelen dokuma tezgahlarının tıkır tıkır seslerini duyacaksınız..
En güzel bölgesi eski evlerin olduğu Çarşı, Çaybaşı, Yeşildere, Girne ve Helvacılar Mahaleleri. Bu evlerin bir kısmı restore edilmiş bir kısmı da restore edilmeyi bekliyor. Osmanlı Mimarisinin özelliklerini oldukça güzel yansıtan bu evlerin alt kısımları genelde dokuma işleri yapmak üzere tasarlanmış. Bazılarının içlerinden hala tıkır tıkır sesler geliyor.. Rehberimizin tanıtımından  sonra kısa bir süre Buldan bezi için alışveriş molası veriyoruz. Meşhur gazozundan içtikten sonra sonraki rotamız Tarihte devlet güvencesinde ilk paranın basıldığı Lidya devletinin başkenti olan Sardes Antik Kenti oluyor. İncil’in Vahiy bölümünde, Hıristiyanlığın batıya yayılmasında önemli rol oynayan Batı Anadolu’daki yedi kiliseden biri olarak anılan Sardes, dini açıdan da ayrı bir öneme sahiptir. Antik kentten kalanları ve restore edilmiş olan etkileyici yapıları detaylı olarak geziyoruz: Jimnazyon, hamam, tiyatro, Artemis tapınağı, sinagog, Bizans surları ve kilisesi…
Sonrasında Sardes gezimizin ardından Lidya Krallığının mezar tümülüslerinin yer aldığı çok büyük ve gözalıcı eserleri olan Bintepe Tümülüsleri’ni görüyoruz.

Tur bitiminde İstanbul’a dönmek için yola çıkıyoruz molalar ile birlikte İstanbul’a varış.Bir sonraki turumuzda görüşmek dileğiyle.


Birde Bu Turlara Bakın

TURUMUZ GERÇEKLEŞTİ
TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU 1
4 GECE 5 GÜN
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x