erol mütercimler,kıbrıs,yavru vatan,kapalı maraş,gazi mağusa
EROL MÜTERCİMLER ile YAVRU VATAN KIBRIS TURU
YAVRU VATAN KIBRIS KÜLTÜR TURU Gezilecek Yerler: * GİRNE *GÜZELYURT *LEFKOŞA *KAPALI MARAŞ Gün : 2 Gece 3 Gün Ulaşım : Pegasus Havayolları Konaklama : 5 Yıldız Otelde Konaklama Vize :
  • Yeni Kimlik Kartı ile Seyahat edilebilir.
Telefon : 0212 236 5850
21500.00 TL / Kişi Başı

EROL MÜTERCİMLER ile YAVRU VATAN KIBRIS TURU Hakkında Genel Bilgiler


EROL MÜTERCİMLER

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars‘da doğmuştur. Babası köy enstitüsü öğretmenidir. Babası İstanbul’a tayin edildikten sonra İstanbul’da büyüyüp, okumuştur. 
İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lise’sinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. 
İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde “Çok kültürlülük” konusundaki doktora alan çalışmasını tamamladı. 
1978 yılında Deniz Kuvvetleri’ne teğmen olarak katıldı. 12 Eylül 1980‘te Deniz Kuvvetleri’nde teğmen idi. Deniz Kuvvetleri’nde Deniz Astsubay Okulu’nda 16 yıl Fizik öğretmenliği yaptı. 
Binbaşı iken ordudan ayrıldı. Beşiktaş Deniz Müzesi Müdürlüğü yaptı ve daha sonra Avustralya‘ya gitti, orada Avustralya’da yayın yapmakta olan bir radyo istasyonu SBS devlet radyosunda programcılık yaptı. Orada ‘Avustralya News’ diye bir gazetede köşe yazarlığı yaptı. 
Avustralya‘dan döndükten sonra Türkiye‘ye dönüşünde çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici olarak çalıştı. Belgeseller hazırladı. 60’üstünde kısa radyo oyunları yazdı. 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Strateji ve Devrim Tarihi dersleri verdi. 
Habertürk kanalında Aynanın Arkası adlı haber programı yaptı. STAM Stratejik Araştırmalar Merkezi ve TGAV Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörlüğü yaptı. 
2007 yılında “Suna” adlı sinema filminde Türkan Şoray ile birlikte oynadı. 
Erol Mütercimler, 2013 yılının Şubat ayında yayımladığı “Kumpas Ergenekon” adlı kitabında yargı sürecini detaylı olarak anlatmıştır.

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL – ERCAN HAVALİMANI – GİRNE – BEŞ PARMAK

Gezimizin ilk günü, Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali Hitit Tour kontuarı önünde buluşarak başlıyor.Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuşla varış noktamız Ercan Havalimanı. Özel araçlarımızla Girne’ye hareket ediyor ve turumuza başlıyoruz. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında adaya ilk ayak basılan noktada şehit düşen subay, astsubay, erbaş ve erler anısına inşa edilerek adını, ilk çıkartmada şehit düşen Alay Komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu'ndan alan Karaoğlanoğlu Şehitliği'ne hareket ediyoruz. Bu ziyaretimiz esnasında gerek Rumlar tarafından kaçarken bırakılan, gerekse Türkler tarafından kullanıldıktan sonra emekliye ayrılan askeri araçların sergilendiği Açık Hava Müzesi'ni gezme, Barış ve Özgürlük Anıtı’nı fotoğraflama imkânı buluyoruz. Ayrıca Yavuz Çıkartma Plajı ve Özgürlük Anıtı, bu ziyaretimizde dikkatimizi çekecek diğer noktalar. Sonrasında Girne Yat limanına hareket ediyoruz. Bizanslılar tarafından 7.yy'da temelleri atılan ve değişen süreç içerisinde Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından geliştirilerek kullanılan, bugünkü halini ise Osmanlılar döneminde alan Girne Kalesi gezimizin ardından limanda serbest vaktimizde çaylarımızı, kahvelerimizi yudumluyoruz. Ardından Girne beşparmak dağlarının eteklerinde bugünkü ismi ile Beylerbeyi köyü içerisinde, ilk olarak 12.yy da Roma döneminde inşa edilen temellerin üzerinde orta çağ eklentileri ile günümüze ulaşan Gotik mimarinin en güzel doğu örneklerinden biri olan Bellapais Manastırını geziyor sonrasında otelimize geçiş yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Girne’de ki otelimizde.


2. Gün: GÜZELYURT - LEFKE

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından turumuza başlamak üzere otelden hareket ediyoruz. Türkiye’den gelen suyun adaya giriş yaptığı Karşıyaka bölgesinden geçerek barajda mola veriyoruz. Hareket ederek Güzelyurt arkeoloji müzesi ve Mamas kilisesine kadar panaromik olarak Kıbrıs’ın doğal güzellerini görerek geçtiğimiz yol sonunda müzede iniyoruz. Sonrasında Lefke’ye doğru devam ederken gemi konağına doğru yaklaşırken Cengiz Topel' in uçağının düştüğü yerde bulunan anıtı ziyaret ederek öğle yemeğine geçiş yapıyoruz. Yemek sonrası otelimize doğru hareket ediyoruz. Rehberimizin belirleyeceği saatte lobide buluşup Akşam yemeğimizi alacağımız restorana geçiyoruz. Yemeğin ardından konaklamak üzere otele geçiyoruz.


3. Gün: LEFKOŞA – GAZİ MAĞUSA – KAPALI MARAŞ - İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından turumuza başlamak üzere otelden hareket ediyoruz. İlk ziyaretimiz Boğaz Şehitliği. Ardından Lefkoşa'ya ulaşıp 1963 Aralık ayında Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli Binbaşı Nihat İlhan'ın evinin EOKA'ya bağlı Rum çeteciler tarafından basılmasıyla gerçekleşen olaydan sonra müzeye çevrilen ve 1 Ocak 1966 tarihinde ziyarete açılan Barbarlık Müzesi'ni panoramik olarak görüyoruz. Yeşil Hat Sınır bölgesine geçiyor ve Kıbrıs Ada’sını ikiye ayıran bu sınır hattından her iki tarafta kalmış mahalleleri fotoğraflama imkanı buluyoruz. Sonrasında 14.yy'da Lüzinyanlar döneminde inşa edilmiş 16.yy'da Venedikliler tarafından şehri Osmanlılara karşı korumak için genişletilmiş Lefkoşa Surlarını görüyor, devamında şehrin eskiden Girne'ye açılan kapısından (Girne Kapısı) geçiyoruz. Lefkoşa Büyükhan ve Selimiye Camisi gezilerimizi de tamamlayarak Gazimağusa'ya doğru hareket ediyoruz.

İlk olarak Kıbrıs’ta 1974 harekâtına müteakip inşaat halindeyken harekat gerçekleşince apar topar terkedilen dev bir otel inşaatını, kurşun izleri fark edilen evlerini görebileceğimiz Kapalı Maraş sınır gezisini yapıyoruz. 1970 li yıllarda dünyanın en büyük turizm merkezlerinden biri olan bu yerden, Lüzinyan surları olarak bilinen ancak sonraları Kıbrıs’ı ele geçiren Venediklilerin Osmanlılara karşı önlem almak üzere,1550'li yıllarda yeniden elden geçirdiği, Mağusa'nın Osmanlılar tarafından fethinin ardından Osmanlılarca onarılıp bugünkü halini alan Gazi Mağusa surlarını geziyoruz. Surlar içerinde hem yeni keşiflerimiz için hem de alışveriş için serbest vaktimizi değerlendiriyoruz. Vatan şairimiz Namık Kemal’in Nisan 1873 tarihinde İstanbul Gedik Pasa tiyatrosunda “Vatan Yahut Silistre" oyununun oynanmasından sonra aynı ay içerisinde Kıbrıs'a sürüldüğü ve Haziran 1876tarihinde V.Murat tarafından affedilene kadar yaklaşık 38 ay tutsak edildiği, günümüzde adıyla anılan Namık Kemal Zindanını ziyaret ediyoruz. Venedik Sarayı Kalıntılarını görebileceğimiz, günümüzde Lala Mustafa Pasa Camii olarak kullanılan St.Nicolas Katedrali ziyaretlerimizle Mağusa turumuzu tamamlayıp serbest zaman veriyoruz. Sonrasında Ercan-Sabiha uçuşumuz için havaalanına geçiş yapıyoruz.


Birde Bu Turlara Bakın

VİZESİZ
EROL MÜTERCİMLER ile TARİHİN İZİNDE BOSNA-HERSEK
3 Gece 4 Gün 04.10.2024
CUMHURİYET BAYRAMI ÖZEL TUR
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR
3 Gece 4 Gün 25.10.2024
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR
790.00 Kişi Başı

CUMHURİYET BAYRAMI ÖZEL TUR

İncele / Satın Al
EROL MÜTERCİMLER ile YAVRU VATAN KIBRIS TURU
2 Gece 3 Gün 02.11.2024
EROL MÜTERCİMLER ile YAVRU VATAN KIBRIS TURU
21500.00 TL Kişi Başı

YAVRU VATAN KIBRIS KÜLTÜR TURU

İncele / Satın Al
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x