EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR
23 NİSAN ÖZEL TUR Gezilecek Yerler: Sofya- Üsküp-Manastır-Selanik Gün : 3 Gece 4 Gün Ulaşım : Otobüs İle Konaklama : 4-5 Yıldızlı Otellerde Vize :

Yunansistan ve Bulgaristan için Shengen vizesi gerekmektedir.

Telefon : 0212 236 5850
575.00 € / Kişi Başı

EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR Hakkında Genel Bilgiler

EROL MÜTERCİMLER KİMDİR?

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars’da doğmuştur. Babası köy enstitüsü öğretmenidir. Çok çeşitli kentlerde dolaştıktan sonra babası İstanbul’a tayin edildi. İstanbul’da büyüyüp tüm okulları İstanbul’da okumuştur. İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde “Çok Kültürlülük” konusundaki doktora alan çalışmasını tamamladı. 1978 yılında Deniz Kuvvetleri’ne teğmen olarak katıldı. 12 Eylül 1980’te Deniz Kuvvetleri’nde teğmendi. Deniz Astsubay Okulu’nda 16 yıl fizik öğretmenliği yaptı. Binbaşıyken ordudan ayrıldı. Beşiktaş Deniz Müzesi Müdürlüğü yaptı ve daha sonra Avustralya’ya gitti. Avustralya’daki SBS devlet radyosunda programcılık yaptı. Ayrıca ‘Avustralya News’ isimli bir gazetede köşe yazarlığı yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici olarak çalıştı. Belgeseller hazırladı. 60’ın üstünde kısa radyo oyunu yazdı. İstanbul Ticaret Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Strateji ve Devrim Tarihi dersleri verdi.

Habertürk kanalında "Aynanın Arkası" adlı haber programını yaptı. STAM Stratejik Araştırmalar Merkezi ve TGAV Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörlüğü yaptı. Cem TV’de "Aynanın Arkası" ve "Komplo Teorileri" adlı haber programlarını yaptı.
2007 yılında “Suna” adlı sinema filminde Türkan Şoray ile birlikte oynadı.

Tur Programı

1. Gün: PLOVDİV/SOFYA ( Bulgaristan )

20.04.2024 

** 19 Nisanı 20 Nisana bağlayan gece**
 
Kadıköy:           02:00 Kadıköy evlendirme dairesi Otoparkı önü
Mecidiyeköy:    02:15 Trump Tower önü 
Bakırköy:  02:30 İncirli Ömür Plaza önü

SAATLER DEĞİŞEBİLİR*

Yukarıda belirtilen saatlerde buluşacağımız misafirlerimizle, belirtilen noktalardan hareket ederek Edirne’ye doğru yola çıkıyoruz. Selimpaşa'da vereceğimiz yarım saatlik moladan sonra, yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ertesinde Kapıkule Sınır Kapısı'na varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerimizin tamamlanmasının ardından Bulgaristan topraklarına giriyoruz. Svilengrad , Harmanlı güzergâhını takip ederek Plovdiv ( Filibe ) şehrine varıyoruz. Varışımızla birlikte panoramik Filibe şehir turumuza başlıyoruz. 4000 yılık geçmişe sahip bir kent olarak; günümüzün modern binaları ve eski çağların mimarisini birleştiren güzel bir şehirdir. Plovdiv gezimizin bitiminde Pazarcık güzergâhını takip ederek Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’ya varış.

Varışımızla birlikte şehir turumuz başlıyor.

İkinci Balkan Savaşı’nın ardından 29 Eylül 1913 tarihinde Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasında imzalanan İstanbul Barış Anlaşması’ndan sonra Sofya Askerî Ataşeliğine 27 Ekim 1913 tarihinde Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal atanmıştır. Mustafa Kemal, 20 Kasım 1913’te Sofya’ya gelmiştir. Bizler de yazarımızın değerli anlatımları eşliğinde Atatürk’ün Sofya yıllarında yaşadığı anılara tanıklık edeceğiz.

Görülecek yerler arasında Mustafa Kemal’in Sofya’da opera izlediği Opera Binası, Sofya’da ilk kaldığı otel olan Bulgaria Hoteli, yeniçeri kıyafetiyle baloya katıldığı Sofya Merkez Orduevi ,Balkanların en büyük kilisesi olan Alexsander Nevski Katedrali, Milli Kütüphane, Sofya Üniversitesi, Eski Kraliyet Sarayı, Neo klasik stilinde yapılmış olan Bulgar Milli Tiyatrosu, Arkeoloji Müzesi, Eski Sofya - Serdika şehri, Rotonda Kilisesi, Aya Nedelya Kilisesi bulunmaktadır. Turumuz sonrasında akşam yemeği için Sofya’nın en otantik restoranına gidiyoruz. Yemeğin bitiminde otelimize hareket ediyoruz. Konaklama Sofya’da ki otelimizde.


2. Gün: ÜSKÜP ( Kuzey Makedonya )

21.04.2024

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından otelden eşyalarımızla birlikte ayrılarak Makedonya’nın başkenti Üsküp’e hareket ediyoruz.

Sofya - Üsküp 240 km- 3 buçuk saat)+(Sınır İşlemleri Duruma göre 1 saat kadar sürebilir)

Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Üsküp Kalesi’nin hemen yanında bulunan 16. yy inşa edilmiş Sv. Spas klisesi’ni ve içindeki Makedon ahşap oyma işçiliğinin şaheseri sayılan ikonası görüyoruz. Manastır binasının içinde yer alan Makedon halk kahramanı Goçe Delçev’in mezarını ve Makedon Tarihi müzesi’ni dışarıdan görüyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel han binası kalmıştır.15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş saat kulesi’ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camii’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Türk Çarşısı’nda alışveriş için serbest zaman verilecektir. Serbest zaman bitiminde akşam yemeğimizi alacağımız yerel restorana gidiyoruz. Makedon müzikleri eşliğinde geçen gecenin ardından konaklama Üsküp’te ki otelde.


3. Gün: MANASTIR ( Kuzey Makedonya ) SELANİK ( Yunanistan )

22.04.2024 

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından otelden eşyalarımızla birlikte ayrılma Selanik’e hareket ediyoruz. İlk durağımız Kalkandelen ve Alaca Camii. Alaca camii ziyareti ve küçük bir mola sonrası Manastır’a varışımızla birlikte öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaret ediyoruz. Bahçede yazarımız ve rehberimiz eşliğinde özel anlatım. 1 saat sürecek ve Atamızın burada askeri öğrenci olduğu zamanlardan bahsedecek özel anlatım sonrası Manastır şehir merkezine varış ve Manastır şehir turu ve yarım saatlik serbest zaman ve sonrasında Selanik şehrine hareket ediyoruz.. Varışımız ile birlikte otele yerleşme ve serbest zaman .Modiano Çarşısı ve Kapani Pazarı alışveriş için bizim size özel tavsiyelerimiz. Saat 20.00'de otelimizin lobisinde toplanıp Selanik şehir merkezine varış ve ilk durağımız Atatürk’ün de bir zamanlar uğrak yeri olan Kafadarya restoranda kısa bir mola sonrası Özel Yunan gecemiz için Restorana varış. Taverna sonrası geceleme otelimizde.


4. Gün: SELANİK ( Yunanistan) -İSTANBUL

23.04.2024 ( ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN )  

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelden eşyalarımızla birlikte ayrılıp Selanik’teki ilk durağımız Atatürk’ün evi. Yazarımız ve rehberimizin özel anlatımları eşliğinde, ortalama 1 saat sürecek ziyaretimiz sırasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik'teki günleri hakkında konuşacağız ve geriye bıraktığı anılarına dokunacağız. Döneme ait eşyaları ve müthiş bir şekilde yapılan balmumu heykelleri ile Atatürk'le fotoğraf çektirme, Zübeyde Hanım'ı evin bir sedirinde çalışırken görme imkânımız var. Atamızın evini ziyaret sonrası Selanik şehir turunda Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitri Katedrali, Büyük İskender Heykeli,  Rotonda, Bedesten-Hamza Bey Cami, Aya Sophia Kilisesi,  Egnatia ve Tsimski bulvarları ve Kale görülecek yerlerarasındadır. Kaleye çıkarken içinden geçeceğimiz eski kent anlamına gelen AnoPoli'ye özellikle dikkat etmenizi rica ediyoruz. Aramızdan bazıları AnoPoli'nin İstanbul'un 50 yıl önceki haline ne kadar benzediğini fark edecek. Rebetlerin ilk yerleştiği bölge olan AnoPoli, sokaklarının arasında sizi buzukiler ve geçmişin nağmeleriyle selamlıyor olacak. Şehir turumuzun ardından İstanbul’a hareket ediyoruz ve sınır geçiş işlemleri sonrası akşam yemeği molası ve İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.


Birde Bu Turlara Bakın

23 NİSAN ÖZEL
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR
3 Gece 4 Gün 20.04.2024
VİZESİZ
BÜYÜLÜ BALKANLAR TURU ( Uçaklı )
7 Gece 8 Gün 21.04.2024
BÜYÜLÜ BALKANLAR TURU ( Uçaklı )
725.00 Kişi Başı

--------EKSTRA TURLAR DAHİL------- -----KUZU ÇEVİRME İKRAMI----- MÜZİKLİ BALKAN GECESİ DAHİL

İncele / Satın Al
BAŞTANBAŞA BALKANLAR TURU ( Otobüslü )
8 GECE / 9 GÜN ( 7 GECE KONAKLAMA ) 13.07.2024
BAŞTANBAŞA BALKANLAR TURU ( Otobüslü )
599.00 Kişi Başı

EXTRA GEZİ ÜCRETİ YOK

İncele / Satın Al
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x