BAŞTANBAŞA BALKANLAR TURU ( Otobüslü )
EXTRA GEZİ ÜCRETİ YOK Gezilecek Yerler: * YUNANİSTAN *MAKEDONYA*KOSOVA*ARNAVUTLUK*KARADAĞ *HIRVATİSTAN*BOSNA/HERSEK*SIRBİSTAN*BULGARİSAN Gün : 8 GECE / 9 GÜN ( 7 GECE KONAKLAMA ) Ulaşım : Lüks otobüs ile ulaşım Konaklama : 4 Yıldızlı Otellerde Vize :

Bu turumuza katılabilmek için Shengen Vizesi gerekmektedir

 

Telefon : 0212 236 5850
649.00 € / Kişi Başı

BAŞTANBAŞA BALKANLAR TURU ( Otobüslü ) Hakkında Genel Bilgiler

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL
Kadıköy: 21:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Önü
Mecidiyeköy: 21:30 Trump Tower önü 
Bakırköy: 22:00 İncirli Ömür Plaza önü
Avcılar: 22:30 E-5 Shell Benzin İstasyonu önü
Beylikdüzü: 22:45 Bizim Evler Köprüsü Altı
 
Yukarıda belirtilen saatlerde buluşacağımız misafirlerimizle, belirtilen noktalardan hareket ederek İpsala'ya doğru yola çıkıyoruz. Selimpaşa'da vereceğimiz yarım saatlik moladan sonra, yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ertesinde İpsala Sınır Kapısı'na varıyoruz. 

2. Gün: KAVALA / SELANİK ( Yunanistan ) – MANASTIR/RESNE/OHRİD ( Kuzey Makedonya )

Gümrük ve pasaport işlemlerimizin tamamlanmasının ardından Yunanistan topraklarına giriyoruz. Dedeağaç (Alexandropouli), Gümülcine (Komotini) ve İskeçe (Xanthi) güzergâhını takip ederek sabahın erken saatlerinde Kavala’ya varıyoruz. Panoramik şehir turu ve Kavala sahilinde mola sonrası Selanik’e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz.

(Kavala-Selanik 135 km –1 saat 30 dakika)

Selanik’teki ilk durağımız Atatürk’ün evi. Rehberimizin özel anlatımları eşliğinde, ortalama yarım saat sürecek ziyaretimiz sırasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik'teki günleri hakkında konuşacağız ve geriye bıraktığı anılarına dokunacağız. Döneme ait eşyaları ve müthiş bir şekilde yapılan balmumu heykelleri ile Atatürk'le fotoğraf çektirme, Zübeyde Hanım'ı evin bir sedirinde çalışırken görme imkânımız var. Atamızın evini ziyaret sonrası Selanik şehir turunda Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitri Katedrali, Büyük İskender Heykeli,  Rotonda, Bedesten-Hamza Bey Cami, Aya Sophia Kilisesi,  Egnatia ve Tsimski bulvarları görülecek yerler arasındadır. Selanik gezimizin bitiminde Makedonya’nın Manastır şehrine doğru yola çıkıyoruz.

Manastır’a varışımızla birlikte Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaret ediyoruz. Bahçede rehberimiz eşliğinde özel anlatım ile Atamızın burada askeri öğrenci olduğu zamanlardan bahsedecek özel anlatım sonrası Manastır şehir merkezine varış ve Manastır şehir turu. Yarım saatlik serbest zaman ve sonrasında 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne’ye varıyoruz. İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını görerek Makedonya’nın İncisi Ohrid’e varıyoruz. Dinlenme için otelimize hareket. Akşam yemeği ve Geceleme Ohrid’de ki otelimizde.


3. Gün: OHRİD / KALKANDELEN / ÜSKÜP ( Kuzey Makedonya )

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelden eşyalarımızla birlikte ayrılıp turumuza başlıyoruz.Yürüyerek yapacağımız turumuzda, Çınar meydanı, Ohri pazarı ve Safranbolu evlerine benzer evler göreceğimiz yerler arasında. Ardından Sarı Saltuk türbesini ve Zeynel Abidin Tekkesini ziyaret ediyoruz. Fotoğraf ve alışveriş için serbest zamanımız veriyoruz.Serbest zaman bitiminde UNESCO’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki, Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, muhteşem Ohri Gölünü ziyaret. Gezimizin bitiminde Üsküp’e hareket. Camileri, hanları, tarihi çarşısı ile Balkanlar’daki mirasımızın günümüzdeki en önemli örneklerinden olan ve Ülkemize yetiştirdiği devlet ve ilim adamları ile ünlü ve Yahya Kemal’in “Kaybolan Şehri” Üsküp’e varış.

Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Üsküp Kalesi’nin hemen yanında bulunan 16. yy inşa edilmiş Sv. Spas klisesi’ni ve içindeki Makedon ahşap oyma işçiliğinin şaheseri sayılan ikonası görüyoruz. Manastır binasının içinde yer alan Makedon halk kahramanı Goçe Delçev’in mezarını ve Makedon Tarihi müzesi’ni de geziyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp ‘te günümüzde 3 han binası kalmıştır.15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş saat kulesi’ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camii’ni ziyaret ediyoruz.

Turumuzun bitiminde Makedon gecemiz için yerel restoranta hareket ediyoruz. Makedon müzikleri eşliğinde alacağımız yemeğin bitiminde otelimize yerleşme ve konaklama.


4. Gün: PRİŞTİNA – PRİZREN ( Kosova ) İŞKODRA ( Arnavutluk )

Sabah kahvaltısının ardından eşsiz güzelliğiyle Matka Kanyonunda gezinti yapıyoruz. Kanyon gezimizin ardından Kosova’nın başkenti Priştina’ya doğru yolculuğumuz başlıyor. 2008 Şubatı'nda Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye'nin de aralarında olduğu birçok devlet tarafından tanınmış olan, Kosova turumuz Priştina şehriyle başlıyor. Tarihi 15 asır geriye kadar giden bu güzel şehri tanıtan panoramik şehir turumuzda, 19. yüzyıldan kalma Saat Kulesi, Gërmia Parkı, Kosova Müzesi, Osmanlılar'ın 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, özgün iç süslemeleri ile öne çıkan 18. yüzyıl eseri Yaşar Paşa Camii ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu Kosova Ovası'nda öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr'ın türbesi ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Ardından Prizren şehrine hareket ediyoruz. Olağanüstü doğa manzaraları eşliğindeki yolculuğumuzun ardından Prizren'e varış. Bu şirin şehirde yapacağımız turda Taş Köprü, Halveti Tekkesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Osmanlı mezarlığı, dönem mimarisinin en güzel örneklerinden Sinan Paşa Camii, savaşın yıkıcı etkilerini hâlâ görebileceğiniz Sırp mahalleleri ve Şehir Kalesi göreceğimiz yerler.Kosova ziyaretimizin bitiminde Arnavutluk’a doğru yola çıkıyoruz. İşkodra şehrine varışımızla panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Turun bitiminde akşam yemeği ve konaklama İşkodra’da ki otelde.

( *Mevsimsel yoğunluğa bağlı olarak konaklama yapacağımız şehir değişkenlik gösterebilir* )


5. Gün: BUDVA / KOTOR ( Karadağ ) – DUBROVNİK (Hırvatistan) TREBINJE (Bosna-Hersek)

Otelde alınan sabah kahvaltısından ardından Budva’ya doğru yola çıkıyoruz. Budva'ya varmadan hemen önce bir zamanlar balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve günümüzde Singapurlu bir otel zincirine kiralanması ile turizme kazandırılmış olan muhteşem St.Stefan'ı görebileceğimiz ve fotoğraflayabileceğimiz bir noktada mola vereceğiz. Muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva’da yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Budva’nın tadını doyasıya çıkarabilmeniz ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Ardından Karadağ’ın tarih ve doğa cenneti, turistik cazibe merkezi Kotor Körfezi ve şehrine varış. Varışımızın ardından Stari Grad (Eski Şehir) turunda zamanda yolculuğa çıkıyoruz. Un Meydanı, Ortodoks Meydanı, Silah Meydanı, Utanç Duvarı, Ortodoks Kilisesi, Katolik Katedrali ve Balkanların en eski okullarından biri olan Kotor Turizm okulunu görme şansını elde edeceğiz. Otantik dar Kotor sokaklarında keyifli fotoğraf molası ve serbest zamanın ardından buluşma Adriyatik’in incisi Dubrovnik’e varıyoruz. Panoramik şehir gezisi. Eski şehir meydanı, kuleler, muhteşem surlar, 14. yüzyıldan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları, kuleler ve diğer önemli yapılar keşif duraklarımız. Dubrovnik gezimizin ardından Karadağ ile Bosna-Hersek sınırında bulunan Trebinje Şehrine hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Trebinje’de ki otelimizde.


6. Gün: POCITEL /BLAGAJ/MOSTAR/ SARAYBOSNA (Bosna-Hersek)

Otelde alınan sabah kahvaltısından ardından ilk olarak aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret. Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırdaki karakol köyü konumundaki, Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kuleye tırmanış ve Kule başından Neretva nehrini seyretmemizin ardından Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini ziyaret ve kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Türk çayı yudumlama keyfi. Mostar şehir merkezine hareket. Mostar’a varışımızla birlikte yapacağımız şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Oldukça eski bir şehir olan Mostar’ın Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Serbest zamanın bitiminde otobüsümüzde toplanıyor ve Saraybosna’ya hareket ediyoruz.

Baş çarşıya gidiş,1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezinti yapıyoruz. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret.Ferhadija caddesinde gezinti,Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni ,Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme, at meydan da gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesi’nden su içme ardından akşam yemeğimizi alacağımız yerel restorana geçiyoruz.Akşam yemeğinde meşhur Boşnak Köftesi ( Cevabi ) yiyoruz. Yemeğin bitiminde otelimize varış ve konaklama.


7. Gün: SARAYBOSNA / VRELO BOSNA (Bosna-Hersek ) BELGRAD ( Sırbistan )
Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimizi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz. Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynagi) gezinti ve serbest zaman.Rehberimizin belirttiği saatte buluşup Belgrad’a doğru hareket ediyoruz. Tuzla yolu üzerinden geçerek canlılığın ve hareketliliğin sembolü Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad’a varış. Eski Yugoslavya ve şuanda Sırbistan'ın başkentliğini yapmakta olan Belgrat’ta panoramik olarak Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa ( Sokullu Mehmet Paşa) Çeşmesi, Belgrad galibi heykeli, Fikir bayır, Stambol (İstanbul) Kapısı, Askeri Müze, Saat Kapı ve Müzesi, Nebojsa Kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Camii, Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukur çeşme, meşhur kafe ve dükkanlarıyla ünlü Knez Mihalijova Caddesi, St. Sava Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı görülecek yerlerdendir. Turumuzun ardından otelimize hareket varış. Akşam yemeği ve Geceleme Belgrad’daki otelimizde.

8. Gün: SOFYA ( Bulgaristan )

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya doğru yola çıkıyoruz. Radja -Paracın- Niş- karayolunu takiple Sofya şehir merkezine hareket. Varışımızla birlikte panoramik şehir turumuz başlıyor. Görülecek yerler arasında Balkanların en büyük ikinci katedrali olan Alexsander Nevski Katedrali, Roma mimarisinin Balkanlardaki en iyi örneklerinden biri olan Ayasofya Kilisesi, bir Mimar Sinan eseri olan Banyabaşı Camii,Ülkenin yönetim merkezleri olan Başbakanlık ve Parlamento binaları,Sofya’da ki en eski dini yapı olan Aya Yorgi Rotunda Kilisesi , 1914 yılında, Osmanlı’dan kalan Saray Camii’nin yerine inşa edilen Sveti nikolay Rus kilisesi, İvan vazov ulusal tiyatrosu , Sofya’nın Roma zamanlarına şahit olmuş Antik serdika kalıntıları, Çağlar boyunca yıkılıp tekrar yapılan Aziz Nedelya Kilisesi, Merkez mineral çeşmeleri gördükten sonra otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeğine kadar serbest zaman.Akşam rehberimizin belirleyeceği saatte lobide buluşma. Bulgar müzikleri eşliğinde güzel bir akşam yemeğinin ardından. Konaklama Sofya’da ki otelimizde.


9. Gün: SOFYA ( Bulgaristan ) –İSTANBUL

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından otelden eşyalarımız ile birlikte ayrılma Ardından Plovdiv'e (Filibe) hareket.

 (Sofya-Plovdiv 140 km- 2 buçuk saat)

Varışımızla birlikte Filibe şehir turumuza başlıyoruz. Filibe, 4000 yılık geçmişe sahip bir kent olarak; günümüzün modern binaları ve eski çağların mimarisini birleştiren güzel bir şehirdir. Kentte en çok ilgi çeken yer şüphesiz Nebet tepe mevkiinde yerleşik “Eski Plovdiv” - adında şehrin en eski bölümü üzerinde bulunuyor. Görülecek yerler arasında şimdilerde Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu’nun evi, Plovdiv’e özel en mükemmel simetrik ev örneği ve orijinal ev düzenlemesiyle, bu günümüzde her türlü kültüler faaliyetlere ev sahipliği yapmakta olan Balabanov Evi ve GeorgiMavridi`nin evi, Eski Roma çağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Stadyumu, Hisar Kapı, Kaleiçi Mahallesi, Plovdiv`in en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya kiliseleri bulunmaktadır. Gezi sonrası İstanbul’a hareket.

(Plovdiv - İstanbul 420 km- 5 – 6 saat) (Sınır İşlemleri Duruma göre 1 saat kadar sürebilir).

İstanbul’a varışımızla bir sonraki turumuzda görüşmek dileğiyle vedalaşma.


Birde Bu Turlara Bakın

BAŞTANBAŞA BALKANLAR TURU ( Otobüslü )
8 GECE / 9 GÜN ( 7 GECE KONAKLAMA ) 24.08.2024
BAŞTANBAŞA BALKANLAR TURU ( Otobüslü )
649.00 Kişi Başı

EXTRA GEZİ ÜCRETİ YOK

İncele / Satın Al
VİZESİZ
BÜYÜLÜ BALKANLAR TURU ( Uçaklı )
7 Gece 8 Gün 30.08.2024
BÜYÜLÜ BALKANLAR TURU ( Uçaklı )
825.00 Kişi Başı

--------EKSTRA TURLAR DAHİL------- -----KUZU ÇEVİRME İKRAMI----- MÜZİKLİ BALKAN GECESİ DAHİL

İncele / Satın Al
VİZESİZ
EROL MÜTERCİMLER ile TARİHİN İZİNDE BOSNA-HERSEK
3 Gece 4 Gün 04.10.2024
CUMHURİYET BAYRAMI ÖZEL TUR
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR
3 Gece 4 Gün 25.10.2024
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR
790.00 Kişi Başı

CUMHURİYET BAYRAMI ÖZEL TUR

İncele / Satın Al
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x