EROL MÜTERCİMLER İLE CUMHURİYETİN İZİNDE ANADOLU TURU
MİLLİ MÜCADELE YILLARINDA ANADOLU Gezilecek Yerler: SAMSUN-AMASYA-SİVAS-ANKARA Gün : 2 GECE 3 GÜN Ulaşım : ANADOLUJET HAVAYOLLARI-HIZLI TREN Konaklama : 4 YILDIZLI OTELLERDE Vize : Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

EROL MÜTERCİMLER İLE CUMHURİYETİN İZİNDE ANADOLU TURU Hakkında Genel Bilgiler

.

EROL MÜTERCİMLER KİMDİR?

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars’da doğmuştur. Babası köy enstitüsü öğretmenidir. Çok çeşitli kentlerde dolaştıktan sonra babası İstanbul’a tayin edildi. İstanbul’da büyüyüp tüm okulları İstanbul’da okumuştur. İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde “Çok Kültürlülük” konusundaki doktora alan çalışmasını tamamladı. 1978 yılında Deniz Kuvvetleri’ne teğmen olarak katıldı. 12 Eylül 1980’te Deniz Kuvvetleri’nde teğmendi. Deniz Astsubay Okulu’nda 16 yıl fizik öğretmenliği yaptı. Binbaşıyken ordudan ayrıldı. Beşiktaş Deniz Müzesi Müdürlüğü yaptı ve daha sonra Avustralya’ya gitti. Avustralya’daki SBS devlet radyosunda programcılık yaptı. Ayrıca ‘Avustralya News’ isimli bir gazetede köşe yazarlığı yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici olarak çalıştı. Belgeseller hazırladı. 60’ın üstünde kısa radyo oyunu yazdı. İstanbul Ticaret Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Strateji ve Devrim Tarihi dersleri verdi.

Habertürk kanalında "Aynanın Arkası" adlı haber programını yaptı. STAM Stratejik Araştırmalar Merkezi ve TGAV Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörlüğü yaptı. Cem TV’de "Aynanın Arkası" ve "Komplo Teorileri" adlı haber programlarını yaptı.
2007 yılında “Suna” adlı sinema filminde Türkan Şoray ile birlikte oynadı.

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL-SAMSUN-HAVZA-AMASYA

Gezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Terminali Hitit Tour Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet işlemlerini bitirdikten sonra 1 saatlik bir uçuşla varış noktamız Samsun. Havalimanında bizi bekleyen otobüsümüze binerek turumuza başlıyoruz. Atamızın 19 Mayıs'ta Anadolu'ya ilk ayak bastığı kent olan Samsun, bu tarihi bize Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak armağan ettirecek kadar önemli bir kent. Atatürk'ün Anadolu'ya ilk ayak bastığı yer olan Tütün İskelesi'ne gideceğiz. Ayrıca burada Samsun Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk ve silah arkadaşlarının heykellerini göreceğiz. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün milli mücadeleyi başlatmak için 19 Mayıs 1919 'da 18 arkadaşıyla birlikte Samsun'a geldikleri vapur olan Bandırma Vapuru'nu ziyaret ediyoruz. Samsun Belediye Park'ında Samsun'un simgesi haline gelmiş, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün şehre ilk çıktığı noktaya dikilen Avusturalyalı Heykeltraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Atatürk Onur Anıtı'nı ziyaret ediyoruz. Daha sonra Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Samsun'a geldiğinde kaldığı otel Mantıka Palace 1940 yılında restore edilerek müze haline dönüştürülmüş Gazi Müzesi ziyaret edip Arkeoloji Müzesi'ni geziyoruz. Ardından yapacağımız Samsun şehir turu sonrası Havza'ya geçeceğiz. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Samsun'dan Havza'ya geçme kararı alması sonrasında 25 Mayıs-13 Haziran 1919 tarihleri arasında konakladıkları dönemin Mesudiye Oteli, şimdinin Havza Atatürk Evi Müzesi olan bina önünde Erol Hocamızın anlatımları sonrasında gerçekleştireceğimiz şehir turu sonrasında Amasya’ya hareket. Geceleme Amasya’da ki otelimizde.


2. Gün: AMASYA - SİVAS

Otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Amasya turumuz başlıyor. Modern Türkiye'nin doğum belgesi olan Amasya Genelgesi'nin imzalandığı Saraydüzü Kışla Binasına geçiyoruz. Bina şu anda Milli Mücadele Müzesi olarak kullanılıyor. Burayı Erol Hocamızın anlatımları eşliğinde gezdikten sonra Amasya Şehir Turu yapacağız. Antik çağlardaki adı Amaseia olan kentte o günlerden bu zamanlara kadar görülecek çok fazla eser var. Öğle yemeğinin ardından bir diğer önemli kentimiz Sivas'a hareket. Keyifli manzaralar eşliğinde Sivas’a varıyoruz. Sivas Kongresi'nin toplandığı yer olan şimdinin Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'ne geçiyoruz. Özel anlatımlar eşliğinde burada Sivas Kongresi'ni dinleyeceğiz. Ardından kent meydanında valilik binasını dışarıdan izleyip 1580 yılında 3.Murad’ın veziri Sivas Valisi Ali Bey oğlu Mahmud tarafından yaptırılan Kale Camisi’ni, İlhanlı veziri Sahip Şemseddin Mehmed Cüveyri tarafından yaptırılan Çifte Minareli Medrese’yi geziyoruz. Hemen yakınındaki Kutbeddin Melik Şah döneminde Kızılaslan bin İbrahim tarafından 1196-97’de yaptırılan 50 kurma ayaklı Ulu Camii ve tarihi Subaşı Çarşısı’nı gezdikten sonra akşam yemeğini takiple konaklayacağımız otelimize geçiyoruz.


3. Gün: SİVAS - ANKARA - İSTANBUL

Otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Sivas hızlı tren garına hareket ediyoruz. Yolculuğumuz sonrasında Ankara turumuz başlıyor. Erol Hocamızın özel anlatımları eşliğinde, Cumhuriyetin kalbi olan Ankara'da göreceğimiz yerler arasında Anıtkabir, Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. Meclis binası) ve Cumhuriyet Müzesi (2. Meclis binası) de bulunuyor. Ankara şüphesiz ki Cumhuriyet tarihimiz açısından ülkemizin en önemli kenti. Anadolu’nun ıssızlığında çorak bir toprak parçası olan kent, Cumhuriyet ile birlikte gelişmeye başlamış ve bugünlere gelmiştir.Ankara’nın bu değişimini, bu değişimdeki dinamikleri ve kişileri Erol Hocamızdan dinleyeceğiz. Tam gün süren Ankara turumuzun ardından Hızlı tren ile İstanbul yolculuğumuza başlıyoruz. Varışımızla turumuzu sonlandırıyoruz. Bir başka Hitit Tour organizasyonunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.


Birde Bu Turlara Bakın

VİZESİZ
EROL MÜTERCİMLER ile TARİHİN İZİNDE BOSNA-HERSEK
3 Gece 4 Gün 04.10.2024
CUMHURİYET BAYRAMI ÖZEL TUR
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR
3 Gece 4 Gün 25.10.2024
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR
790.00 Kişi Başı

CUMHURİYET BAYRAMI ÖZEL TUR

İncele / Satın Al
EROL MÜTERCİMLER ile YAVRU VATAN KIBRIS TURU
2 Gece 3 Gün 02.11.2024
EROL MÜTERCİMLER ile YAVRU VATAN KIBRIS TURU
21500.00 TL Kişi Başı

YAVRU VATAN KIBRIS KÜLTÜR TURU

İncele / Satın Al
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x