Erol Mütercimler ile Cumhuriyetin İzinde Anadolu Turu
Atattürk'ün Samsun'a Çıkışının Yüzüncü Yılında 19 Mayısta Samsuna çıkıyoruz Gezilecek Yerler: Ankara-Sivas-Amasya-Samsun Gün : 3 Gece 4 gün Ulaşım : Lüks Otobüsler ve Güney Ekspresi ile Konaklama : Oda Kahvaltı Vize : Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

Erol Mütercimler ile Cumhuriyetin İzinde Anadolu Turu Hakkında Genel Bilgiler

Tur Programı

1. Gün: 16.05.2019 -İSTANBUL /ANKARA

Perşembe sabahı belirlenen noktalardan hareket ile Ankara’ya doğru yola çıkıyoruz. Molalar ile birlikte beş-beş buçuk saatlik yolculuğun ardından Ankara’ya varıyoruz ve Ankara turumuz başlıyor. Yazarlarımızın özel anlatımları eşliğinde, Cumhuriyetin kalbi olan Ankara'da göreceğimiz yerler arasında Anıtkabir, Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. Meclis binası) ve Cumhuriyet Müzesi (2. Meclis binası) de bulunuyor. Ankara şüphesiz ki Cumhuriyet tarihimiz açısından ülkemizin en önemli kenti. Anadolu’nun ıssızlığında çorak bir toprak parçası olan kent, Cumhuriyet ile birlikte gelişmeye başlamış ve bugünlere gelmiştir.Ankara’nın bu değişimini, bu değişimdeki dinamikleri ve kişileri yazarlarımızdan dinleyeceğiz.Tam gün süren Ankara turumuzun ardından konaklama otelimizde.


2. Gün: 17.05.2019 - ANKARA /SİVAS

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Ankara Tren Garı’na transfer.Güney Kurtalan Ekspresi ile saat 11:00 de Sivas’a doğru yol alıyoruz. Yol boyunca rehber ve yazarlarımızın değerli anlatımları ile Sivas ve Kongreler hakkında bilgi ediniyoruz.Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışından, 9 Eylül 1922’de İzmir’e varışına kadar olan Milli Mücadele yolculuğunda, Sivas üçüncü ve en önemli duraklardan birisi. 4-11 Eylül 1919’da Sivas’ta toplanan kongreyle, Milli Mücadele hareketi yerellikten kurtulup ulusal bir niteliğe kavuşmuştur. Saat 21.00’deki varışımız ile birlikte Sivas’taki otelimize yerleşiyoruz.


3. Gün: 18.05.2019 - SİVAS /AMASYA/MERZİFON/SAMSUN

Otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otobüsümüzle hareket ve Sivas turumuz başlıyor.Sivas turumuz sonrası otobüsümüzle Amasya'ya hareket. Amasya'ya varışımızla birlikte modern Türkiye'nin doğum belgesi olan Amasya Genelgesi'nin imzalandığı Saraydüzü Kışla Binası’na geçiyoruz. Bina şu anda Milli Mücadele Müzesi olarak kullanılıyor. Burayı yazarlarımızın anlatımları eşliğinde gezdikten sonra Amasya şehir turu yapacağız. Antik çağlardaki adı Amaseia olan kentte o günlerden bu zamanlara kadar görülecek çok fazla eser var.Turumuzun ardından Samsun’da konaklayacağımız otelimize hareket.Konaklama otelimizde.


4. Gün: 19.05.2019 - SAMSUN/İSTANBUL

Otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Samsun turumuz başlıyor.Atamızın İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile yaptığı yolculuktan sonra, 19 Mayıs 1919'da Anadolu'ya ilk ayak bastığı yer olan Samsun, bu tarihi bize Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak armağan ettirecek kadar önemli bir kent. Samsun'da Atatürk'ün Anadolu'ya ilk ayak bastığı yer olan Tütün İskelesi'ne gideceğiz ve rehberimiz burada özel anlatımlar yapacak. Atatürk’ün Samsun’da konakladığı zamanın Mıntıka Palas Oteli; günümüzün Mustafa Kemal Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Ayrıca burada Samsun Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk ve silah arkadaşlarının heykellerini göreceğiz. Ardından yapacağımız Samsun şehir turu sonrası Havza'ya geçeceğiz. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Samsun'dan Havza'ya geçme kararı alması sonrasında 25 Mayıs-13 Haziran 1919 tarihleri arasında konakladıkları dönemin Mesudiye Oteli, şimdinin Havza Atatürk Evi Müzesi olan bina önünde yazarlarımızın anlatımları sonrasında gerçekleştireceğimiz şehir turu sonrasında 19 Mayıs kutlamaları için Samsun Meydanı’nda hazırlanan kutlama alanına geçiyoruz. Yazarlarımız tarafından yapılacak konuşma ve kutlamalar sonrası belirlenecek noktada buluşma ve İstanbul’a hareket.


Birde Bu Turlara Bakın

E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x