EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR TURU
10 KASIMDA ATAMIZIN EVİNDEYİZ Gezilecek Yerler: Selanik - Manastır - Üsküp - Sofya Gün : 3 Gece 4 Gün ( 2 Gece Konaklama ) Ulaşım : Otobüs İle Konaklama : 4-5 Yıldızlı Otellerde Vize :

Yunansistan için Shengen vizesi gerekmektedir.

Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR TURU Hakkında Genel Bilgiler

EROL MÜTERCİMLER KİMDİR?

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars’da doğmuştur. Babası köy enstitüsü öğretmenidir. Çok çeşitli kentlerde dolaştıktan sonra babası İstanbul’a tayin edildi. İstanbul’da büyüyüp tüm okulları İstanbul’da okumuştur. İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde “Çok Kültürlülük” konusundaki doktora alan çalışmasını tamamladı. 1978 yılında Deniz Kuvvetleri’ne teğmen olarak katıldı. 12 Eylül 1980’te Deniz Kuvvetleri’nde teğmendi. Deniz Astsubay Okulu’nda 16 yıl fizik öğretmenliği yaptı. Binbaşıyken ordudan ayrıldı. Beşiktaş Deniz Müzesi Müdürlüğü yaptı ve daha sonra Avustralya’ya gitti. Avustralya’daki SBS devlet radyosunda programcılık yaptı. Ayrıca ‘Avustralya News’ isimli bir gazetede köşe yazarlığı yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici olarak çalıştı. Belgeseller hazırladı. 60’ın üstünde kısa radyo oyunu yazdı. İstanbul Ticaret Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Strateji ve Devrim Tarihi dersleri verdi.

Habertürk kanalında "Aynanın Arkası" adlı haber programını yaptı. STAM Stratejik Araştırmalar Merkezi ve TGAV Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörlüğü yaptı. Cem TV’de "Aynanın Arkası" ve "Komplo Teorileri" adlı haber programlarını yaptı.
2007 yılında “Suna” adlı sinema filminde Türkan Şoray ile birlikte oynadı.

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL

09.10.2023 

Kadıköy: 18:30 Kadıköy evlendirme dairesi önü
Mecidiyeköy: 19:00 Trump Tower önü 
Bakırköy: 19:30 İncirli Ömür Plaza önü
Beylikdüzü: 20:00 Marmara Park önü

SAATLER DEĞİŞEBİLİR*

Yukarıda belirtilen saatlerde buluşacağımız misafirlerimizle, belirtilen noktalardan hareket ederek İpsala'ya doğru yola çıkıyoruz. Selimpaşa'da vereceğimiz yarım saatlik moladan sonra, yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ertesinde İpsala Sınır Kapısı'na varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerimizin tamamlanmasının ardından Yunanistan topraklarına giriyoruz.


2. Gün: KAVALA / SELANİK ( Yunanistan ) MANASTIR / ÜSKÜP ( Kuzey Makedonya )

10.10.2023  ( SAYGI ve ÖZLEMLE... )

Dedeağaç (Alexandropouli), Gümülcine (Komotini) ve İskeçe (Xanthi) güzergâhını takip ederek sabahın erken saatlerinde Kavala ‘ya varışımızla panoramik şehir turu yapıyoruz. Kahvaltı için verdiğimiz molanın ardından Selanik şehrine hareket ediyoruz.Atatürk’ün Dayısının çiftliğinin bulunduğu Langaza yakınlarından geçerken Atatürk’ün yaşadığı anılara şahitlik edeceğiz.

(Kavala-Selanik 135 km –1 saat 30 dakika)

Ardından Selanik şehrine hareket ediyoruz. Selanik’teki ilk durağımız Atatürk’ün evi. Atamızın ölüm yıldönümünde,doğduğu evde anma törenimizi gerçekleştireceğiz.Erol Hocamızın özel anlatımları eşliğinde, ortalama 1 saat sürecek ziyaretimiz sırasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik'teki günleri hakkında konuşacağız ve geriye bıraktığı anılarına dokunacağız. Döneme ait eşyaları ve müthiş bir şekilde yapılan balmumu heykelleri ile Atatürk'le fotoğraf çektirme, Zübeyde Hanım'ı evin bir sedirinde çalışırken görme imkânımız var. Atamızın evini ziyaret sonrası Selanik şehir turunda Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitri Katedrali, Büyük İskender Heykeli,  Rotonda, Bedesten-Hamza Bey Cami, Aya Sophia Kilisesi,  Egnatia ve Tsimski bulvarları görülecek yerler arasındadır. Sokaklarda dolaşırken içinden geçeceğimiz eski kent anlamına gelen AnoPoli'ye özellikle dikkat etmenizi rica ediyoruz. Aramızdan bazıları AnoPoli'nin İstanbul'un 50 yıl önceki haline ne kadar benzediğini fark edecek. Rebetlerin ilk yerleştiği bölge olan AnoPoli, sokaklarının arasında sizi buzukiler ve geçmişin nağmeleriyle selamlıyor olacak. Şehir turumuzun ardından Makedonya sınırına hareket ediyoruz ve sınır geçiş işlemleri sonrasında Atamızın gençlik yıllarının geçtiği Manastır’a varıyoruz.

 (Selanik-Manastır arası 215 km 3 saat ) +(Sınır İşlemleri Duruma göre 1 saat kadar sürebilir)

Manastır’a varışımızla birlikte Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaret ediyoruz. Erol Hocamız Atamızın burada askeri öğrenci olduğu zamanlardan bahsedecek ve özel bir anlatım yapacaktır. Ziyaretimiz sonrası Manastır şehir turu ve yarım saatlik serbest zaman ve sonrasında Üsküp’e hareket ediyoruz. Yol üzerindeki durağımız Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen (Tetova). Burada Alaca Cami’yi gezeceğiz. Kalkandelen gezimiz sonrasında camileri, hanları, tarihi çarşısı ile Balkanlar’daki mirasımızın günümüzdeki en önemli örneklerinden olan ve Ülkemize yetiştirdiği devlet ve ilim adamları ile ünlü ve Yahya Kemal’in “Kaybolan Şehri” Üsküp’e varış.Akşam yemeğini alacağımız restorana geçiyoruz.Akşam yemeği sonrası Geceleme Üsküp’te ki otelimizde.


3. Gün: ÜSKÜP ( Kuzey Makedonya ) SOFYA ( Bulgaristan )

11.10.2023 

OOtelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelden eşyalarımızla birlikte ayrılıp turumuza başlıyoruz. Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Üsküp Kalesi’nin hemen yanında bulunan 16. yy inşa edilmiş Sv. Spas klisesi’ni ve içindeki Makedon ahşap oyma işçiliğinin şaheseri sayılan ikonası görüyoruz. Manastır binasının içinde yer alan Makedon halk kahramanı Goçe Delçev’in mezarını geziyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp ‘te günümüzde 3 han binası kalmıştır.15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş saat kulesi’ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii‘ni ziyaret ediyoruz. Öğle yemeği için vereceğimiz molanın ardından Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya doğru ilerliyoruz. Varışımızla birlikte Akşam yemeğine kadar serbest zaman. Akşam rehberimizin belirleyeceği saatte lobide buluşma. Bulgar müzikleri eşliğinde güzel bir akşam yemeğinin ardından. Konaklama Sofya’da ki otelimizde.


4. Gün: SOFYA ( Bulgaristan ) -İSTANBUL

12.10.2023  

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından Sofya turumuza başlıyoruz. Görülecek yerler arasında Balkanların en büyük ikinci katedrali olan Alexsander Nevski Katedrali, Roma mimarisinin Balkanlardaki en iyi örneklerinden biri olan Ayasofya Kilisesi, bir Mimar Sinan eseri olan Banyabaşı Camii olacaktır.

İkinci Balkan Savaşı’nın ardından 29 Eylül 1913 tarihinde Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasında imzalanan İstanbul Barış Anlaşması’ndan sonra Sofya Askerî Ataşeliğine 27 Ekim 1913 tarihinde Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal atanmıştır. Mustafa Kemal, 20 Kasım 1913’te Sofya’ya gelmiştir. Bizler de yazarımızın değerli anlatımları eşliğinde Atatürk’ün Sofya yıllarında yaşadığı anılara tanıklık edeceğiz.

Mustafa Kemal’in Sofya’daki hayatında önemli yeri olan Borisova Bahçelerine gidiyoruz. Bahçe içersinde geziecek birçok yer var ardından Sofya’daki ilk ofisi olan Sırmacıyev Evi, âşık olduğu Dimitrina Kovaçeva’nın mezarı, Sofya’da opera izlediği Opera Binası, Sofya’da ilk kaldığı otel olan Bulgaria Hoteli, yeniçeri kıyafetiyle baloya katıldığı Sofya Merkez Orduevi ziyaret edilecek yerlerden birkaçı olacak. Yemek ve serbest zamanın bitiminde İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz.

(Sofya - İstanbul 420 km- 8 – 9 saat) (Sınır İşlemleri Duruma göre 1 saat kadar sürebilir).

İstanbul’a varışımızla bir sonraki turumuzda görüşmek dileğiyle vedalaşma.


Birde Bu Turlara Bakın

23 NİSAN ÖZEL
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK'ÜN İZİNDE BALKANLAR
3 Gece 4 Gün 20.04.2024
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x