SİNAN YAĞMUR İLE GÜNEŞİN BAHÇESİ MARDİN TURU PEGASUS HY İLE 18 EKİM 2019 HAREKET
Gezilecek Yerler: Gün : Ulaşım : Konaklama : Vize : Telefon : 0212 236 5850
1099.00 TL / Kişi Başı

SİNAN YAĞMUR İLE GÜNEŞİN BAHÇESİ MARDİN TURU PEGASUS HY İLE 18 EKİM 2019 HAREKET Hakkında Genel Bilgiler

 

Her şeyin başladığı topraklar , uyğarlığın beşiği ,ilklerin bölgesi ,insanoğlunun binlerce yıl boyunca güneşe sevdalandığı coğrafya :Mezopotamya.

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL - DİYARBAKIR - MARDİN

Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Gidiş Terminalinde, saat 05:00’de buluşma . Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının PC 2380 sefer sayılı uçuşu ile saat 07:00’da  Diyarbakır’a hareket. Varış sonrası ilk durağımız Hasan Paşa Hanı.Burada grubumuz için hazırlanmış kahvaltımızı alacağız.Kahvaltı sonrası Tarihi 9.000 yıl öncesine dayanan Diyarbakır’da ,Kitabeleri, mimarisi ve büyüklüğüyle dünyanın en önemli tarihi yapılarından olan surların üzerinde tarihe doğru eşsiz bir yolculuk yapacağız.Gezimiz sonrası Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Cami’yi ziyaret edeceğiz.Ziyaretlerimiz sonrası Türk Edebiyatının ölümsüz ismi Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu eve gideceğiz ve Dört Mevsim odalarını görüp Diyarbakır’a veda edeceğiz.Sonraki durağımız 5.000 yıllık masal şehir Mardin . Varış sonrası  Mardin şehir merkezine gidiyoruz ve  müze kent Mardin’i tanımaya başlıyoruz. Eski kentin dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşle Mardin Kentsel  Sit  Alanı’nda yer alan;Kasımiye Medresesi, Mardin Müzesi, Latifiye Camii, Süryani Kadim Ortadoks Kırklar Kilisesi ve bölgenin en önemli yapılarından Ulu Camii’yi görüyor, fotoğraflıyoruz.  Ardından birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış PTT binasını ve Şehidiye Camii ve Medresesi’ni görüyor, rehberimizden bilgiler alıyoruz. Şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanda  alışveriş yapıp yöresel ürünleri tanıyoruz. Yaklaşan akşam saatlerine doğru konaklayacağımız  otele geçip dinleniyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


2. Gün: MARDİN - SAVUR - DARA - DEYRULZAFARAN

Sabah otelimizde alınan açık büfe kahvaltı sonrası Savur’a hareket ediyoruz. Bu şirin ilçe için “Mardin’in minyatürü” derler. Süryani ve bölge Araplarının yaşadığı ilçede, Süryanilerin geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürdükleri Kıllıt Köyüne uğruyoruz. Köyde yer alan Mor Yuhanna Kilisesini gezeceğiz. Buradaki gezimizin ardından Dara Harabelerine gidiyoruz. Bölgede antik çağa ait en iyi kalıntı olan Dara Kenti’nde içindeki Su Sarnıçları, Kale Yönetim Merkezi gezilerimizi yaptıktan sonra Mardin’deki diğer ziyaretlerimize başlıyoruz.Uzun yıllar Süryani cemaatinin patriklik mekânı olan ve şu sıralar Metropolitlik Statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı gezimize başlıyoruz. Burada Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümlerini görüyoruz. Ardından yolumuz üzeri Firdevs Köşkünü görerek Mardin şehir merkezine geçiyor ve bu etkileyici orta çağ kale kentinin sokaklarında yürüyüş yapmaya başlıyoruz. Gezimiz sonrası akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


3. Gün: MİDYAT - HASANKEYF - DİYARBAKIR - İSTANBUL

Sabah kahvaltısı sonrası Midyat’a hareket. Midyat Yukarı Mezopotamya’nın bir parçası olan Turabdin Bölgesi’nde kurulmuş olup dokuzuncu yüzyılda Asur tabletlerinde mağara kenti olarak geçmekte. Tabletlerde adı “Matiate" olarak geçen şehrin şimdiki adının da buradan geldiği sanılıyor. Taş evleri, kemerleri ve sokakları ile Mardin’in neredeyse aynısı olan bu ilçe, nüfusun artışı ile 2 kilometre genişlemiş durumda. Varışımız sonrası Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Samuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış olup 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olmuş. Manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmış. Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmış. Gezinin ardından Midyat’a geri dönüyoruz ve kentin sokaklarında gezerek öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Yemek sonrasında dünya üzerindeki en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf’e ulaşmak için yola çıkıyoruz.Yemek sonrasında dünya üzerindeki en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf’e ulaşmak için yola çıkıyoruz.İlk hangi halkın yerleştiği bilinmese de insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasakeyf; Sümerler, Akadlar, Asurlar, Babiller, Medler, Persler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Artuklular, Mervaniler, Selçuklular, Eyyubiler, Moğollar, Osmanlılar ve Türkler olmak üzere birçok halka ev sahipliği yapmış bir kent. Bölgenin toprak yapısından dolayı tek parça kaya oyma yapılar hemen göze çarpıyor. Yüzlerce yıllık tarihi barındıran Hasankeyf’i rehberimiz eşliğinde geziyor ardından Diyarbakır’a Havalimanına hareket ediyoruz.Pegasus  Hava Yollarının pc2385  sefer sayılı 19:50uçuşu ile İstanbul’a hareket ve turumuzun sonu .Dünyanın herhangi bir yerinde tekrar görüşebilmek dileğiyle…


Birde Bu Turlara Bakın

E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x