BOSNA-HERSEK ( JAHORİNA) KAYAK TURU
OLİMPİYAT PİSTLERİNDE KAYAK KEYFİ Gezilecek Yerler: Jahorina - Saraybosna - Mostar - Pocitel Gün : 4 GECE 5 GÜN Ulaşım : Pegasus Havayolları ile Konaklama : 3* Kristal Otelde Vize :

VİZESİZ

Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

BOSNA-HERSEK ( JAHORİNA) KAYAK TURU Hakkında Genel Bilgiler

JAHORİNA KAYAK MERKEZİ

Havalimanına 35 KM mesafededir. Buda yaklaşık 40 dk sürmektedir.1984 yılında Saraybosna ve Jahorina dağı 14. KIŞ OLİMPİYATLARINA ev sahipliği yapmış ve hala Balkanların en büyük kayak ve kış turizm merkezidir.Dağın en yüksek zirveleri Ogorjelica, 1916m, Sjendiste 1910m, Kosuta 1907m ve Crni Vrh 1788m rakımlarındadır.Kış sezonunda Jahorina dağında kar kalınğı ortalama 170 gün boyunca 3 metreye kadar yükselmektedir.20 kilometre uzunluğunda mükemmel kayak pistine ve saatte 10,000 kişi taşıma kapsaiteli 9 adet teleferik sistemine sahip Jahorina sizleri eşsiz kayak keyfine davet etmektedir.

Jahorina dağı Ekim ayından başlayarak Mayıs ayına kadar yıllık ortalama 170 gün boyunca kar altındadır. On yıllık ortalama kar yüksekliği 106 cm dir.Kayak Pistleri: Günümüzde 20km üzerindeki kayak pistleri, gelen misafirler 5 asansör ve iki modern telesiyej ile saatte 10.000 kayakçıyı alp disiplini ile ağırlayabilmektedir.

Bölgedeki Kolay Pistler :

Poljice Baby Lift 100 Mt.
Poljice Ski Lift 650 Mt.
Rajska Dolina Ski lift 950 Mt.
Skocine Dvosedeznica 1450 Mt

Bölgedeki Zor Pistler :

Polijice Dvosedeznica 1550 Mt
Ogorjelina 1 1355 Mt
Ogorjelica 2 1250 Mt
Rajka Dolina Ski Lİft 950 Mt

Dört telesiyej ve dört teleskinin hizmet verdiği merkezde ayrıca kayak krosu, kızak, gece kayağı ve yürüyüş için uygun alanlar ile bir kayak okulu ve kayak servisi de bulunuyor.Kayak pistlerinin yakınında ise büfeler, güneşlenme noktaları ve dükkanların bulunmaktadır.

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL- SARAYBOSNA

Gezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali Saraybosna  Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra 2 saatlik bir uçuşla varış noktamız Saraybosna. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsler ile panoramik Saraybosna şehir gezisi başlıyor. Baş çarşıya gidiş, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezinti, Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret.Ferhadija caddesinde gezinti,Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula,Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme,Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni ,Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme,at meydan da gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesi’nden su içme.

Turumuzun ardından 1984 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Jahorina dağına çıkış.Otelimize yerleştikten sonra kayak için serbest zaman.Konaklama Jahorina’da ki otelimizde.

PİSTLER AKŞAM AÇIKTIR.


2. Gün: SARAYBOSNA ( Jahorina )

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından kayak için tüm günümüz serbest. Konaklama Jahorina’da ki otelimizde.

PİSTLER AKŞAM AÇIKTIR.


3. Gün: SARAYBOSNA ( Jahorina )

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından kayak için tüm günümüz serbest. Konaklama Jahorina’da ki otelimizde.

PİSTLER AKŞAM AÇIKTIR.


4. Gün: SARAYBOSNA ( Jahorina ) ( Mostar- Pocitel-Blagaj Turu Extra )

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından kayak için tüm günümüz serbest. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.

Dileyen misafirlerimiz extra olarak düzenlenecek Mostar – Pocitel – Blagaj turuna katılabilirler.

Bosna Hersek'in en meşhur şehri olan Mostar'a hareket ediyoruz. Mostar yolculuğumuz bazı durulacak noktalarda molalar vererek yaklaşık 2,5 saat sürecektir. İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı'dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (Konyitz) köprüsünü görme, daha sonra Neretva nehri kenarında kahve keyfi için mola veriyoruz. Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesinin ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret. Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırdaki karakol köyü konumundaki, Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kuleye tırmanış ve Kule başından Neretva nehrini seyretmemizin ardından Blagaj’a doğru yola çıkıyoruz. Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini ziyaret ve kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi. Öğle yemeğimizin ardından Mostar şehir merkezine hareket. Mostar’a varışımızla birlikte yapacağımız şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Oldukça eski bir şehir olan Mostar’ın Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Serbest zamanın bitiminde otobüsümüzde toplanıyor ve Saraybosna da ki otelimizde hareket ediyoruz Saraybosna'ya varış. Geceleme otelimizde.( Tam Gün Öğle Yemekli 50 Euro )

PİSTLER GECE AÇIKTIR.


5. Gün: SARAYBOSNA - İSTANBUL

Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşma ve havalanına hareket check in işlemlerinin ardından bir başka Hitit tour  organizasyonunda görüşmek dileğiyle vedalaşma.

 


Birde Bu Turlara Bakın

E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x