OTOBÜS İLE YUNANİSTAN TURU
KOMŞU'DA HAFTA SONU Gezilecek Yerler: SELANİK - KAVALA Gün : 1 GECE 2 GÜN Ulaşım : OTOBÜS Konaklama : 3-4 YILDIZLI OTELLER Vize : Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

OTOBÜS İLE YUNANİSTAN TURU Hakkında Genel Bilgiler

Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük kenti. Metropoliten alan nüfusu 1 milyonu geçen kent ülkenin kuzeyinde, Orta Makedonya bölgesinde bulunuyor. Canlı sahil caddesi, meydanları, müzeleri, parklarıyla gözde bir ziyaret noktası olan Selanik’in Yunanca adı ise Thessaloniki. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin adını taşıyan kent İÖ 4. yüzyılda kuruldu. Bir liman kenti olarak önemini tarih boyunca da korudu. Ege kıyısında yükselen tarihi Beyaz Kule, günümüzde kentin simgesi durumunda. Parklarla çevrelenen kule, bir Selanik gezisi için de uygun bir başlangıç noktası. Buradan, kıyıda uzanan cadde boyunca yürünebilir, yorulunca restoran ve kafelerin birinde dinlenilebilir. Aristoteles Meydanı, bu güzergâhın en gösterişli köşesi. Alımlı binaların çevrelediği, büyük kutlamaların düzenlendiği meydanda Aristoteles’in bir heykeli bulunuyor. İmparator Galerius’un yaptırdığı 4. yüzyıldan kalma kemer, Hagios Dimitrios Kilisesi, birçok Bizans kilisesine ilham vermiş olan Panagia Khalkion, Rotunda kentte görülecek eserlerden bazıları. Antik surların bir kısmı da hâlâ ayakta. Selanik’in üst mahalleleri ise tarihi evleriyle Türk izlerini yansıtıyor. Osmanlı’nın önemli merkezlerinden Selanik, Atatürk’ün de doğum yeri. Atatürk’ün evi, Türkiye Konsolosluğu’nun yanında ziyaretçilerini ağırlıyor. 

Tur Programı

1. Gün: CUMA | İSTANBUL - SELANİK GECE YOLCULUĞU

Kadıköy: 21.30 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü
Beşiktaş: 22.00 Mecidiyeköy TrumpTower Önü 
Bakırköy: 22.30 Bakırköy İncirli Ömür Plaza Önü

Yukarıda belirtilen saatlerde buluşacağımız misafirlerimizle, belirtilen noktalardan hareket ederek İpsala'ya doğru yola çıkıyoruz. Selimpaşa'da vereceğimiz yarım saatlik moladan sonra, yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ertesinde İpsala Sınır Kapısı'na varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerimizin tamamlanmasının ardından Yunanistan topraklarına giriyoruz. 


2. Gün: CUMARTESİ | SELANİK

Dedeağaç (Alexandropouli), Gümülcine (Komotini) ve İskeçe (Xanthi) güzergâhını takip ederek sabahın erken saatlerinde Kavala önlerinden geçerken bizler için özenle hazırlanmış kahvaltı paketlerimizi sıcak çay ve kahve servisi ile birlikte otobüsümüzde alıyoruz. Kahvaltı sonrası kısa bir ihtiyaç molası. 
Ardından Selanik şehrine hareket ediyoruz. Selanik’teki ilk durağımız Atatürk’ün evi. Rehberimizin özel anlatımları eşliğinde, ortalama 1 saat sürecek ziyaretimiz sırasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik'teki günleri hakkında konuşacağız ve geriye bıraktığı anılarına dokunacağız. Döneme ait eşyaları ve müthiş bir şekilde yapılan balmumu heykelleri ile Atatürk'le fotoğraf çektirme, Zübeyde Hanım'ı evin bir sedirinde çalışırken görme imkânımız var. Atamızın evini ziyaret sonrası Selanik şehir turunda Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitri Katedrali, Büyük İskender Heykeli, Rotonda, Bedesten-Hamza Bey Cami, Aya Sophia Kilisesi, Egnatia ve Tsimski bulvarları ve Kale görülecek yerler arasındadır. Kaleye çıkarken içinden geçeceğimiz eski kent anlamına gelen AnoPoli'ye özellikle dikkat etmenizi rica ediyoruz. Aramızdan bazıları AnoPoli'nin İstanbul'un 50 yıl önceki haline ne kadar benzediğini fark edecek. Rebetlerin ilk yerleştiği bölge olan AnoPoli, sokaklarının arasında sizi buzukiler ve geçmişin nağmeleriyle selamlıyor olacak. Şehir turumuzun ardından öğle yemeği ve Büyülü Selanik sokaklarını keşfetmek için serbest zaman ve rehberimizin belirleyeceği noktada buluşma ve otelimize varışla birlikte dinlenme. Dileyenler Selanik sokaklarında dolaşmaya devam edebilir ve alışveriş yapabilirler. Modiano Çarşısı ve Kapani Pazarı alışveriş için bizim size özel tavsiyelerimiz.

Dileyen Misafirlerimiz Ekstra düzenlenecek canlı müzik eşliğinde alınacak Akşam yemeği turumuza katılabilirler. (25 EURO) Saat 20.00'de otelimizin lobisinde toplanıp Selanik şehir merkezine varış ve ilk durağımız Atatürk’ün de bir zamanlar uğrak yeri olan Kafadarya restoranda kısa bir mola sonrası Özel Yunan gecemiz için Restorana varış. Yemek sonrası geceleme otelimizde.


3. Gün: PAZAR | SELANİK - KAVALA - İSTANBUL

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelden eşyalarımızla birlikte ayrılıp molalar ile birlikte ilk durağımız Kavala. Kavala Şehir turu ve serbest zaman ardından İstanbul’a hareket ediyoruz ve sınır geçiş işlemleri sonrası akşam yemeği molası ve İstanbul’a varış ile turumuzun sonu.

 

 


Birde Bu Turlara Bakın

E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x