YAZARIMIZ SİNAN AKYÜZ İLE BOSNA HERSEK TURU
 • kişi/gece 0.00
 • Konaklama 4 YILDIZLI OTELDE
 • Gezilecek Yerler SARAYBOSNA-MOSTAR-TRAVNİK
 • Kalkış
 • Telefon 0212 236 5850
 • SATIN AL

YAZARIMIZ SİNAN AKYÜZ İLE BOSNA HERSEK TURU Hakkında Genel Bilgiler

Boşnak Kızın Bir Solukta Okunan Gerçek Hikâyesi...

Çok satan romanlarıyla tanınan ve geniş okur kitlesine sahip yazar Sinan Akyüz yine ses getirecek son kitabıyla okurlarını selamlıyor. İncir Kuşları'nda yazar, Bosnalı bir genç kız olan Suada'nın gerçek yaşamından yola çıkıyor. Okuru savaşın ve aşkın yakıcı gücüne tanıklığa davet ediyor.

Bosna tüm bilinmeyenleriyle ilk kez Sinan Akyüz kalemiyle yazıldı...

Sinan Akyüz dünyanın seyirci kaldığı bir soykırımı Suada'nın öyküsüyle yeniden gündeme getiriyor. Yakın tarihi edebiyatla buluşturan yazar, aşkın içinde "savaşı ve şiddeti", savaşın içinde de "aşkı ve inancı" ustalıkla harmanlıyor. Bu romanla Bosna Savaşı'nın bilinmeyen bambaşka bir yüzü gün ışığına çıkarken; kitap okuyucusuna sürpriz bir sonla veda ediyor.

Aynı ırktan geliyorlardı. Aynı dili konuşuyorlardı. Bir tek dinleri farklıydı. Biri Müslüman Boşnak genci, diğeri ise Hıristiyan Sırp'tı. İkisi de konservatuardaki aynı Boşnak kızına âşık olmuşlardı. Ve bir gün bu iki genç, güzeller güzeli Suada'ya aşklarını ilan ettiler. Ancak gençlerden biri aşkına karşılık bulmuş, diğeri ise "Kalbimde iki kişiye yer yok" cevabını almıştı. 

Takvim yaprakları 6 Nisan 1992'yi gösterirken bir bomba düştü beyaz zambakların açtığı yüreklere... Suada patlak veren savaşın estirdiği rüzgârda âdeta savrulan bir yaprak gibiydi. Savruldu, savruldu, savruldu.. Sonra da kader onu bir zamanlar 'hayır' dediği genç adamın eline esir düşürdü. Genç adam, o gün ela gözlü çöl ahusuna bakmış "Kader bizi ne inanılmaz bir şekilde birleştirdi, görüyor musun Suada?" demişti.

Modern zamanlarda Avrupa'da yaşanmış bir soykırımda, kadere inananların romanıdır İncir Kuşları...

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL–SARAYBOSNA (Başçarşı)

Gezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Saraybosna Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra 2 saatlik bir uçuşla varış noktamız Saraybosna. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsler ile Saraybosna şehir gezisi başlıyor. Başçarşı'ya gidiş, 1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya İzzetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezinti, ardından Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in camisini ziyaret. Ferhadija caddesinde gezinti, Bosna savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, orijinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi sinagogunu görme, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkâr Camii’ni, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsü'nü görme, at Meydan'da gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesi’nden su içme, Saraybosna şehir manzarasını seyir ardından akşam yemeğimizi alacağımız yerel restorana geçiyoruz. Akşam yemeği bitiminde otelimize varış ve konaklama.


2. Gün: SARAYBOSNA (Mostar - Poçitel - Blagaj)

Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra Bosna Hersek'in en meşhur şehri olan Mostar'a hareket ediyoruz. Mostar yolculuğumuz bazı durulacak noktalarda molalar vererek yaklaşık 2,5 saat sürecektir. İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı'dan günümüze kadar gelmiş ve restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (Konyitz) köprüsünü görmek için, ikinci molamızı ise Neretva nehri kenarında kahve keyfi için veriyoruz. Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesinin ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçitel’i ziyaret. Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırdaki karakol köyü konumundaki, Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kuleye tırmanış ve kule başından Neretva nehrini seyretmemizin ardından Blagaj’a doğru yola çıkıyoruz. Gözlere güzellik veren, ruhları dinlendiren, 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi'ni ziyaret ve kaynağına hâlâ ulaşılamamış Buna nehri kıyısında, Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi. Öğle yemeğimizin ardından Mostar şehir merkezine hareket. Mostar’a varışımızla birlikte yapacağımız şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü, şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseridir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşların da kullanımıyla yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında açılmıştır. Oldukça eski bir şehir olan Mostar’ın Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Serbest zamanın bitiminde otobüsümüzde toplanıyor ve akşam yemeğimizi alacağımız dönüş yolumuzda bulunan Jablanica şehrine hareket ediyoruz. Kentin meşhur kuzu çevirmesinden yedikten sonra konaklamak için Saraybosna'daki otelimizde hareket ediyoruz Saraybosna'ya varış.


3. Gün: SARAYBOSNA ( Travnik )

Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket. Savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç Köyü'nü ziyaret, tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti, tarihi Osmanlı kalesinden şehir manzarası ve 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi'nin gezilmesi, Fatih Sultan Mehmed’in su içtiği (Göksu) Plava Voda'yı ziyaret ve ardından öğle yemeği için mola veriyoruz. Öğle yemeği sonrası Göksu'da Lasva Nehri kaynağı kıyısında alışveriş ve dinlenme için serbest zaman. Saraybosna şehrine gitmek için yola çıkıyoruz. Saraybosna’ya varışımız ile birlikte Başçarşı'da alışveriş için serbest zaman. Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşma ve konaklama için otele geçiyoruz. Akşam yemeği konaklayacağımız otelde açık büfedir.


4. Gün: SARAYBOSNA-İSTANBUL

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimizi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz.Vrelo Bosna Ve Savaş Tüneli turumuz sonrası  Havalanına hareket, check in işlemlerinin ardından bir başka Hitit Tour organizasyonunda görüşmek üzere ayrılıyoruz.


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Türk  Havayolları ile ekonomi sınıfı Saraybosna gidiş – dönüş uçak biletleri ve alan vergileri,
Saraybosna’da 3 gece, 4 yıldız otelde oda kahvaltı konaklamalar
Havalimanı – Otel – Havalimanı Arası Transferler
Şehir konaklama vergisi ve sigortası
Sinan Akyüz’ün Değerli Anlatımları
Türkçe Rehberlik Hizmeti
Müze ve Ören yeri giriş ücretleri (Blagaj Tekkesi, Travnik Kalesi, Mostar eski şehre giriş)
Öğle ve akşam yemekleri
Programda belirtilen tüm şehir gezileri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar
Yurt dışı çıkış harcı
Yurt dışı seyahat sağlık sigortası

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyatlar


  Tur Fiyatları

  Ek Bilgiler

  12 EKİM  12:10  (Atatürk  Kalkış ) 13:05 ( Saraybosna Varış )    -  15 EKİM  14:00 ( Saraybosna Kalkış )   16:50  ( Atatürk Varış ) 

  İptal Şartları

  Vize Bilgileri

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  YAZARIMIZ SİNAN AKYÜZ İLE BOSNA HERSEK TURU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ

  Birde Bu Turlara Bakın

  Ünlü Yazar Sinan Yağmur İle G.Antep-Ş.Urfa-Mardin Turu
  2 GECE 3 GÜN 02.02.2018
  Ünlü Yazar Sinan Yağmur İle G.Antep-Ş.Urfa-Mardin Turu
  1149.00 TL Kişi Başı

  Pegasus Havayolları ile Şubat 2018'de 4* ve 5* Otel Konaklaması

  Satın Al
   SİNAN AKYÜZ İLE BOSNA HERSEK TURU
  2 GECE 3 GÜN 06.04.2018
  SİNAN AKYÜZ İLE BOSNA HERSEK TURU
  425.00 Kişi Başı

  Pegasus Havayolları İle Nisan 2018-Mayıs 2018 Arası 4* Oda Kahvaltı Otel Konaklaması

  Satın Al
  2018 ORHAN KARAVELİ İLE ATATÜRK`ÜN İZİNDE BALKANLAR TURLARI
  3 Gece 4 Gün 20.04.2018
  2018 ORHAN KARAVELİ İLE ATATÜRK`ÜN İZİNDE BALKANLAR TURLARI
  299.00 Kişi Başı

  Lüks Otobüs İle Nisan 2018-Ekim 2018 Arası 4* Yarım Pansiyon Otel Konaklaması

  Satın Al
  ÖDÜLLÜ ŞAİR ŞÜKRÜ ERBAŞ İLE 2018 NAZIM`IN İZİNDE BALKANLAR TURLARI
  2 Gece 3 Gün 20.04.2018
  ÖDÜLLÜ ŞAİR ŞÜKRÜ ERBAŞ İLE 2018 NAZIM`IN İZİNDE BALKANLAR TURLARI
  249.00 Kişi Başı

  Lüks Otobüs İle Nisan 2018-Ekim 2018 Arası 4* Yarım Pansiyon Otel Konaklaması

  Satın Al
  -
  E-posta listemize katılın İndirimlerden haberdar olun!
  x