OTOBÜS İLE GAP TURU
BÜYÜLÜ MEZOPOTAMYA'YA YOLCULUK Gezilecek Yerler: GAZİANTEP – ŞANLIURFA -MARDİN-DİYARBAKIR-ADIYAMAN-KAPADOKYA Gün : 7 GECE 8 GÜN Ulaşım : LÜKS OTOBÜSLE Konaklama : 6 GECE OTEL KONAKLAMASI Vize : Telefon : 0212 236 5850
1999.00 TL / Kişi Başı

OTOBÜS İLE GAP TURU Hakkında Genel Bilgiler

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL-HAREKET

Tur Kalkış Noktaları

19.30 Beylikdüzü 5M Migros Önü  
20.00 İncirli Doğtaş Mobilya Önü  
20.20 Mecidiyeköy İETT Durakları (Mado Önü) 
21.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü 
21.15 Kartal Köprüsü Altı


2. Gün: GAZİNTEP

Siz değerli misafirlerimizle belirtilen noktalarda buluştuktan sonra Gaziantep ‘e doğru yolculuğumuza başlıyoruz.  Sabah saatlerinde Adana-Pozantı yol güzergahı üzerinde kahvaltı paketimizi ikram ediyoruz. Panoromik manzaraları seyrederek Dünyanın Mutfağı na geliyoruz. Bir çok yemeğin en güzelini Gaziantep’te yiyebilirsiniz. Şehre gitmeden önce diyetteyim modundan çıkmanız şart! Baklavası, katmeri, kebabı, yuvalaması, beyranı, küşlemesi ile diyet bozdurur çünkü…

   İlk durağımız olan Zeugma Müzesine varıyoruz. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi sanat tarihçileri, arkeologlar aynı zamanda tarih ve kültür meraklılarının göz bebeği bir müzedir. Gerek bina büyüklüğü gerekse sergilenen mozaiklerin kapladığı alan bakımından dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak bilinmektedir.

     Rehberimiz eşliğinde Zeugma Müzemizi gezdikten sonra Gaziantep’in kalbi olan Bakırcılar Çarşısına geçiyoruz. Genel olarak Bakırcılar Çarşısı olarak adlandırılan ancak, birçok el sanatı esnafının üretim yaptığı bir çarşılar kompleksinden oluşan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı ahşap kaplamalı dükkanları, taş döşenmiş sokakları ile bizlere başka bir dönemden kesitler sunmaktadır. Çarşıya adını veren bakırcılık sanatı varlığını günümüzde de yoğun bir şekilde devam ettirmektedir. Çarşıda verdiğimiz serbest zamanda alış verişlerimizi yaptıktan sonra Baharat Çarşısına geçiyoruz. Taş parkeli yolları üzerinde ahşap dükkânlardan oluşan Kürkçü Han ve Bakırcılar Çarşısının hemen karşısında yer alan Almacı (Elmacı) Pazarı ve çevresindeki baharatçı dükkânları, beş duyuya birden hitap ediyor.  Dertlere deva şifalı otlar, baharatlar, kuruyemişler, cevizli sucuklar ve pestiller, hem kokuları hem tatlarıyla büyüleyici bir farkındalık yaşatıyor. Baharat Çarşı gezimizi de tamamladıktan sonra Atatürk Evini ziyarete gidiyoruz. Müzenin ilk katında Atatürk’ün Antep’e geldiği dönemde, Atatürk’ün kullandığı karyola ile birlikte geleneksel bir Antep Evi‘nin eşyalarından Antep kilimi, paşa mangalı, işlemeli gömlek, sedir gibi eşyalar teşhir ediliyor .Gaziantep Kalesi’ni panoramik olarak gördükten sonra fotoğraflarımızı çekip otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği yerel restorantta. Yemeğin bitiminde geceleme Gaziantepte’ki otelimizde.


3. Gün: ŞANLIURFA

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrası Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Halfeti ilçesinin yüzde 80"i Birecik Barajı"nın yapımı ve evlerin su altında kalmasıyla birlikte, Birçok dizinin çekilmesine ev sahipliği yapan , ‘Karagül’ leriyle ünlü ,  ‘Cittaslow’ (Sakin Şehir) unvanını alan Halfeti tekne turumuzdan sonra Atatürk Barajını panaromik görerek fotoğraflarımızı çekiyoruz. Otobüsümüzle yolculuğumuza devam ediyoruz.

  Kelaynak üreme çiftliğini gezmek üzere Birecik’e geçiyoruz. Çiftlikte emektar görevlinin anlatımıyla ülkemizde ve dünyada soyu tehdit altında olan bir kuş türünün bilgilendirmesini alıyoruz.

 Daha sonra Peygamberler şehri ŞANLIURFA;  sayısız medeniyete ev sahipliği yapan, açık hava müzesi görünümündeki Anadolu kentine doğru yola koyuluyoruz. Fırat ve Dicle nehirlerinin hayat verdiği deltada kurulan, insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şanlıurfa, zengin kültürel mirası ve arkeolojik kazılarda elde edilen buluntularla gezilecek görülecek çok sayıda yere sahiptir. Öğle yemeğini Şanlıurfa’nın yöresel tatlarından alarak buradaki turumuza başlıyoruz.

Balıklıgöl (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri), Şanlıurfa şehir merkezinde ve İbrahim peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, İslam alemi için kutsal sayılan balıkları ve hikayesini (İbrahim peygamber, devrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek yaratıcı fikrini savunmaya başlaması ) rehberimizin anlatımıyla dinliyoruz. Oradan tarihin dokusu kubbeli evleri olan Harran’a hareket ediyoruz.

   İlçe merkezinde birkaç ev kültür evi adı ile restore edilip, ziyarete açılan tarihi Harran evlerini ziyaret ederek , çevrede kullanılan Harran evlerde yöresel kıyafetlerimizi giyip fotoğraflarımızı aldıktan sonra İlk İslam Üniversitesini ve Sin Tapınağını panaromik olarak görüyoruz. Yöresel yiyecek alışverişimizi yaptıktan sonra Kurân-ı Kerim de adı geçen yirmi beş büyük Peygamberden biri olan Sabır ve Şifa Peygamberi EYYUB (a.s) sabır ve şifa makamını (Hz.Eyyüb’ün; hastalık çektiği mağara ve kutsal suyu ile yıkanarak şifa bulduğu kuyu) ziyaret ediyoruz ve oradan otelimize hareket ediyoruz.
Dileyen Misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Sıra Gecesi turumuza katılabilirler.


4. Gün: MARDİN

Sabah kahvaltımızı otelde aldıktan sonra yolculuğumuza tarihteki en eski ve en büyük ibadet yeri olan tarihin sıfır noktası ve UNESCO tarafından 2011 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınan Göbeklitepe’ ile başlıyoruz.Göbeklitepe M.Ö 10 bin yılına kadar uzanan bir yapıya ev sahipliği yapıyor. Mezopotamya olarak adlandırılan, dini amaçlı yapılan bu T şeklindeki sütunların tarihteki en eski tapınaklardan biri olan aynı zamanda dünyanın en büyük tapınma merkezi olarak bilinen Göbeklitepe’yi  rehberimizin anlatımıyla dinleyerek medeniyetlerin buluşma noktası MARDİN’e doğru yola çıkıyoruz.

Mardin kültür ve tarih meraklıları için benzersiz bir cennet, farklı inançların ve kültürlerin bir arada yaşadığı kent …

   Gezimize Deyrulzafaran Manastırı’yla devam ediyoruz. Üç kattan oluşan Manastır, MÖ Güneş Tapınağı, daha sonra da Romalılar tarafından kale olarak kullanılan bir kompleks üzerine inşa edildi. 15. yüzyıldan sonra da Manastır’ın etrafında yetişen zafaran (safran) bitkisinden dolayı Manastır, Deyrulzafaran (Safran Manastırı) adı ile anılmaya başlandı. Rehberimizden bilgilerimizi aldıktan sonra yolculuğumuza Kırklar kilisesi ile devam ediyoruz.

 Kırklar Kilisesi (Mor Behnam) 569 yılında Süryaniler tarafından Mor Behnam ve kızkardeşi Saro adına inşa edilmiştir. 12. yüzyılda Mardin'deki asıl Kırklar Kilisesi Cami'ye (Şehidiye Camii) dönüştürülünce Mor Behnam Kilisesi Kırklar Kilisesi olarak isim değişikliğine uğramış ve halen bu isimle anılmaktadır. 1170 yılında kırk şehitlere ait kemikler bu kiliseye getirilmiştir. Kilise gezimizi tamamlayıp fotoğraflarımızı aldıktan sonra Kasimiye Mederesesi’ne geçiyoruz.

  700 yıllık bir tarihe sahip mükemmel bir mimari yapısıyla Kasımiye medresesi. Medrese duvarlarında astronomi ve tıp bilimine ait simgeler mevcut. Rivayetlere göre  medresenin avlusundaki havuzda akan su tasavvufi bir betimlemeyi saklıyor. Suyun akışı ile doğumdan ölüme kadar insan hayatı ve sonrası simgelenmiştir. Çeşmeden çıkan su doğumu, döküldüğü yer gençliği, ince uzun oluk olgunluğu ve suların bir havuzda toplanması ölümü temsil eder. Daha sonra bu su kanallarla toprağa aktarılır ve buda topraktan tekrar can bulur. Daha sonra Artuklu Dönemi mimari örneklerinden, dilimli kubbesi ve minaresiyle Mardin’in sembolü olan Mardin Ulu Cami yi rehberimizin anlatımıyla dinleyerek fotoğraf çektiriyoruz. Tarihin kokusunu hissetmek için dar olan eski Mardin sokaklarını –Abaraları- geziyoruz ve Mardin de olmazsa olmaz Mardin kahvesinden yudumlayarak otelimize geçiyoruz. Eski Mardin caddesinde alışveriş için serbest zaman veriyoruz.Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşarak akşam yemeğimizi alacağımız restorana geçiyoruz. Yemeğin bitiminde günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için konaklama yapacağımız otele yerleşiyoruz.


5. Gün: MİDYAT - DİYARBAKIR

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Midyat ilçesine hareket ediyoruz. Midyat sokaklarını yürüyerek geziyoruz. Son olarak Telkari Gümüşçüler Çarşısı'nı gezdikten  sonra Bir doğa harikası olan Çağ Vadisi'ndeki Beyazsu'da ayaklarımızı suyun içine sokarak dinlenip öğlen yemeğimizi burada alıyoruz.

Siz değerli misafirlerimizle Mardin kapıdan (Yaklaşık dokuz bin yıllık olan surlar, Çin Seddi'nin ardından dünyadaki en uzun ve geniş savunma duvarıdır) Diyarbakır’a giriyoruz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük , en gelişmiş dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan : DİYARBAKIR  …

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan güzellikleriyle 9000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan  kendine özgü kültürel dokusu ve yemek kültürü ile Anadolu’nun zenginliğini yansıtan kent…

Kutsal dicle nehri ,kutsal on gözlü köprü ,kutsal kırklar dağının kenarında kahve molası veriyoruz.

  İlk durağımız olan  Anadolu’nun en eski camisi olan Ulu Camii’ye geliyoruz.  Diyarbakır'a egemen olan müslüman Araplar tarafından şehrin merkezindeki en büyük mabedin (Martoma Kilisesi) camiye çevrilmesiyle oluşturulan, İslam aleminin 5. Harem-i Şerifi olarak kabul  edilen ünlü bilgin El Cezeri'nin yaptığı güneş saatini  rehberimizin anlatımını dinledikten sonra Ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı Müzesine geçiyoruz. Oradan yürüyerek Gezimize adını avludaki kuyunun içinden tedavi amaçlı çıkarılan sülüklerden  alan tarihi Sülüklü Han dan devam ediyoruz. Gezimizin bitiminde akşam yemeği ve konaklama için Diyarbakır’da ki otelimize geçiyoruz


6. Gün: DİYARBAKIR - ADIYAMAN

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından aracımıza geçerek Diyarbakır turumuza devam ediyoruz. İlk durağımız olan Diyarbakır Kalesi veya Diyarbakır surlarına geçiyoruz. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yer alan tarihî bir yapı. İç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Ayrıca Diyarbakır'ın çok eski yapısı olan Keçi Burcu da Sur ilçesinde yer almaktadır. Fotoğraf çekimlerinden sonra şehir turumuza geçiyoruz. Tarihi 8000 yıl öncesine dayanan Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısında,  yaklaşık yedi yüz hektarlık verimli arazidir.

Çok farklı türlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek alanlara (habitat) sahip Hevsel bahçeleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kuş cennetidir. 180'den fazla kuş türünün barınağıdır.2013'te Dünya Mirasları listesine girmesi için UNESCO'ya aday gösterildi.2015'te ise UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi rehberimizin anlatımıyla bu rotayı tamamladıktan sonra , Dört  ayaklarının her biri dört İslam mezhebini simgeleyen  ve bu özelliğiyle Anadolu’da tek örnek olan dört ayaklı minareye geçiyoruz. Öğlen yemeğimizi yöresel yemekler veren  restorantta yedikten sonra Diyarbakır turumuzu tamamlıyoruz.

 Komagene Krallığı’nın kalıntıları ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağı’nın bulunduğu Adıyaman’a doğru yolculuğumuz başlıyor.İlk olarak Cendere Köprüsünü görüyoruz. Cendere Köprüsü, Roma Köprüsü veya Septimius Severus Köprüsü olarak da bilinir. muhteşem bir kanyondan akan çayın iki tarafını birleştirdiği için bu isim verilmiştir. Cendere Köprüsünden sonra Karakuş Tümülüsü’nü görmeye gidiyoruz. Adıyaman Kahta İlçesi sınırları içinde yer alan Kommagene Krallık Ailesi'nin kadınlarına ait bir anıt mezardır. Yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki tümülüsün güneyinde dikili bulunan sütun üzerindeki kartal heykelinden dolayı yöre halkı tarafından 'karakuş' olarak anılmış ve literatüre bu isimle girmiştir.

Gezimize muhteşem güneş batışını izleyebileceğiniz ve birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz Nemrut Dağı’na çıkarak devam ediyoruz. Nemrut Dağı, Türkiye'nin Adıyaman ilinde yer alan 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır.1987'de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Nemrut Dağı, 1988 yılında tesis edilen Nemrut Dağı Millî Parkı ile korumaya alınmıştır.Nemrut Dağı gezimizi de tamamladıktan sonra akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz.


7. Gün: KAHRAMANMARAŞ - KAYSERİ

Otelimizde aldığımız sabah kahvaltısından sonra Kahramanmaraş’a doğru yola çıkıyoruz. Gezimize Hatuniye camii ile başlayıp sonrasında sırasıyla Taşhan, Tarihi Maraş çarşısı, Çukur hamamı,Katip Han, Sütçü imam Anıtı, Taş medrese, Ulu cami gördükten sonra burada Öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Ardından belirtilen yerde toplanma otobüsümüze binme ve Maraş kalesine hareket. Burada bulunan Minyatür Kurtuluş müzesini gezip Maraş manzarasını seyrettikten sonra Maraş dondurması yemek için meşhur pastaneye gidiyoruz. Buradan Kahramanmaraş müzesine hareket. Müze sonrasında otobüsümüze binip Gaziantep’e hareket.Kayseri’ye doğru hareket ediyoruz. Kayseri merkezi gezerek mantı ve yöresel kayseri mutfağı alışverişi yapıyoruz (serbest zaman).Rehberimizin belirlediği saatte buluşup Kayserideki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Kayseri’de ki otelimizde.


8. Gün: NEVŞEHİR - İSTANBUL

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Kapadokya’ya doğru hareket ediyoruz .Yaklaşık 1 saat sonra ‘Dili olsa da neler gördü geçirdi bir anlatsa’ dedirtecek kadar eski peri bacalarını rehberimizin anlatımıyla geziyoruz. Dünyada bazı yerlerde peri bacaları oluşumuna benzeyen şekiller görülse de, Kapadokya’dan başka hiçbir yerde bu kadar yoğun bulunmuyor.  Tüflerin geçirimsiz olması sonucunda sürekli aşınarak yüzyıllar içinde bu görünümü alan peri bacalarına en belirgin şekilde Rahipler (paşabağ) Vadisi’nde görebilirsiniz.

 Daha sonra tarihi ve doğası ile görenleri en çok etkileyen Nevşehir Kapadokya’daki en meşhur yerlerden bir tanesi Güvercinlik Vadisidir. İlgi çeken tarihi ve geçmişten günümüze kadar vadiye adını veren güvercinlerin öyküsü ile bütünleşen vadideki  müthiş manzaraya karşı gidiyoruz ve fotoğraf çekimi yapıyoruz.onyx atölyesi gezini yapıp, Göreme açık hava müzesine gidiyoruz. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir.

Gezimizin bitiminde aracımıza binerek dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. İstanbul’a varışımızla bir başka organizasyonumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


Birde Bu Turlara Bakın

GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ İLE DİYARBAKIR-MARDİN-ŞANLIURFA TURU
3 GECE 4 GÜN 30.09.2021
OTOBÜS İLE GAP TURU
7 GECE 8 GÜN 23.10.2021
OTOBÜS İLE GAP TURU
1999.00 TL Kişi Başı

BÜYÜLÜ MEZOPOTAMYA'YA YOLCULUK

İncele / Satın Al
DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU 1
4 GECE 5 GÜN 22.12.2021
DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU 1
1999.00 TL Kişi Başı

ERZURUM KONAKLAMALI

İncele / Satın Al
DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU 3
4 GECE 5 GÜN 31.12.2021
DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU 3
2199.00 TL Kişi Başı

YILBAŞI ÖZEL

İncele / Satın Al
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x