GÖBEKLİTEPE TURU
İNSANLIĞIN EN ESKİ ANITI ''GÖBEKLİTEPE'' Gezilecek Yerler: GAZİANTEP - ŞANLIURFA - HALFETİ - GÖBEKLİTEPE Gün : 2 GECE 3 GÜN Ulaşım : PEGASUS HAVAYOLLLARI Konaklama : 4 YILDIZLI OTELLERDE Vize : Telefon : 0212 236 5850
1599.00 TL / Kişi Başı

GÖBEKLİTEPE TURU Hakkında Genel Bilgiler

GÖBEKLİTEPE HAKKINDA

Tarihte yeni sayfalar açılmasına neden olan ve yüzlerce yıldır kabul edilen bazı bilgilerin değiştirilmesini gerekli kılan Göbeklitepe’nin keşif tarihi 1963 yılına gitse de ilk kazılar 1995 yılında başlamıştır. Bir yerleşim alanı olarak kullanılmayan yalnızca dinsel amaçlara hizmet eden Göbeklitepe'de birden çok tapınak bulunur. Bu yönüyle de yalnızca dünyanın en eski değil, aynı zamanda en büyük tapınma merkezi olarak kabul edilir. Tüm bu bölgenin Neolitik Çağ’ın inanç ve hac merkezi olduğunu akla getiren ve günümüze kadar 6 tanesi gün yüzüne çıkarılsa da toplam sayılarının 20’yi bulduğu jeomanyetik ölçümlerle belirlenen anıtsal yapıların biçimleri birbirine benziyor. Boyları 6 metreyi bulan T biçimli sütunlar üzerinde işlenmiş Neolitik Çağ’da taşa kazınan en eski resimler olan ve bazıları üç boyutlu olarak yapılmış hayvan tasvirleri atalarımızın sanatsal yeteneğini de gösteriyor. 20 yıl boyunca burada kazı çalışmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Klaus Schmidt, T biçimli ve bazılarında el ve parmakların da görüldüğü bu sütunların insan figürlerini temsil ettiğini kesin bir biçimde dile getirmekte.   

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL - ŞANLIURFA ( Harran )

Turumuzun ilk günü uçuştan iki saat önce Sabiha Gökçen Havalimanı iç hatlar Gidiş Terminali  Hitit Tour kontuarında buluşma. Pegasus Havayolları  Tarifeli uçağı ile Şanlıurfa'ya uçuş (1 saat 35 dakikalık uçuş) Havalimanında karşılama sonrasında otobüsümüze binip şehir merkezine hareket.İlk olarak Balıkgöle gidiyoruz.Hz İbrahim (A.S) doğduğu Mağara, dört yüzyıldır devam eden zikir meclis yeri, tarihi Urfa kalesi ve mancınıklar, Hz İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü mağara ateşin suya, odunun balığa dönüştüğü söylenen balıklı göl, Ayın Zeliha Gölü ve Rizvaniye medresesi ziyaret edildikten sonra öğle yemeği için mola veriyoruz. Yemek için verilecek serbest zamanın ardından Harran’a hareket edilecek Burada, Konik çatılı toprak Harran evleri, dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilen Harran üniversitesi antik kalıntıları ile Harran’ın Emeviler’e başkentlik yaptığı zamanlardan kalan tarihi Harran kalesi ve Haran’ı çevreleyen Harran surları, yörenin ünlü şeyhi hayat el-Harran’i hazretlerinin türbesini ziyaret ettikten sonra Urfa’ya geri dönülecek. Yol üstünde Hz. Eyüp'ün çile çektiği mağara ile yıkanarak şifa bulduğu şifalı kuyuyu ziyaret ettikten sonra Urfa tarihi çarşılarının gezilmesi ve alışveriş için serbest zaman. Geceleme Şanlıurfa'da ki otelimizde.

Dileyen Misafirlerimiz extra olarak düzenlenecek Sıra Gecesi turumuza katılabilirler.


2. Gün: ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE - GAZİANTEP

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Gaziantep'e doğru yola çıkıyoruz. Gaziantep öncesinde turumuzun en ilgi çekici yeri olan ve insanlığın bilinen en eski anıtı olan Göbeklitepe’ye gidiyoruz. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Göbeklitepe İngiltere`de bulunan Stonehenge`den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar yeniden gün ışığına çıkıyor.Rehberimizin çok özel anlatımlarıyla Göbeklitepe ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine hareket, yol üstünde Birecik’te Fırat  kenarında nesilleri tükenmekte olan Kel Aynak kuşlarının koruma parkını ziyaret ve çay molası, dinlendikten sonra dünya üzerinde Cittaslow yani Sakin Şehir ünvanını alan nadir yerlerden biri olan Halfeti’ye devam ediyoruz. Halfeti’nin bir diğer özelliği, tüm dünyada siyah gülün yetişebildiği tek yer olması. Tekne gezisi ile Hz. İsa’nın havarisi Paulus’un İncili çoğaltığı, İçerisinde Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı ve su sarnıçları gibi yapıların kalıntıları bulunan Rum Kale’yi göreceğiz. Asma köprüden geçtikten sonra ilçe de serbest zaman ve sonra Şehitler Diyarı Gaziantep`e doğru gidiyoruz. Sanayisiyle, modern görünüşüyle , bölgenin en önemli şehri olan Gaziantep’te, panoramik tur yapıyoruz. Kale-i Fisus  olarak geçen meşhur Gaziantep Kalesini panoromik görebilme fırsatı yakalıyoruz. Daha sonra Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Müzesini rehberimizin güzel anlatımlarıyla geziyoruz.Turumuzun sonunda Gaziantep'te ki otelimize yerleşiyoruz.


3. Gün: GAZİANTEP - İSTANBUL

Sabah uyandırma ve açık büfe sabah kahvaltısından sonra otelden eşyalarımız ile birlikte ayrılıyoruz.Şehrin tarihi evlerini ve dokusunu görebileceğimiz Bey Mahallesine geçiyoruz. Burası Gaziantep sivil mimari örneklerinin bir arada olduğu doğal bir müze gibidir. Akabinde öğle yemeğimizi meşhur yöresel yemeklerin tadına bakabileceğimiz (gastronomi şehri ünvanlı) şehrimizin yemeklerini tadıyoruz. Sonra rehberimizle birlikte Zinciriye Bedesteni, Büyük Pasaj, Almacı Pazarı, Bakırcılar Çarşısını görüyoruz.Yine dileyen misafirlerimiz hem dinlenmek hem de keyifli vakit geçirmek için meşhur Kahvecilere gidip menengiç kahvesi içebilir.Serbest zaman bitiminde rehberimizin belirleyeceği yerde buluşma. Havaalanına hareket. Pegasus Havayolları tarifeli uçağı ile Sabiha Gökçen havaalanına hareket ve varış.


Birde Bu Turlara Bakın

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU
4 GECE 5 GÜN 25.11.2019
TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU
1999.00 TL Kişi Başı

GÜNEŞİN DOĞDUĞU ŞEHİR ''KARS''

İncele / Satın Al
DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU
4 GECE 5 GÜN 18.12.2019
DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU
1799.00 TL Kişi Başı

GÜNEŞİN DOĞDUĞU ŞEHİR ''KARS''

İncele / Satın Al
AYVALIK-CUNDA ADASI TURU
1 Gece 2 Gün 24.01.2020
AYVALIK-CUNDA ADASI TURU
449.00 TL Kişi Başı

KUZEY EGE'NİN KALBİ ''AYVALIK''

İncele / Satın Al
VAN GÖLÜ EKSPRESİ İLE DOĞU ANADOLU TURU
4 GECE 5 GÜN 12.02.2020
VAN GÖLÜ EKSPRESİ İLE DOĞU ANADOLU TURU
1599.00 TL Kişi Başı

VAN-TATVAN-ERÇİŞ-AKTAMAR ADASI-HARABE ŞEHİR-MURADİYE ŞELALESİ

İncele / Satın Al
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x