GÖBEKLİTEPE TURU
İNSANLIĞIN EN ESKİ ANITI ''GÖBEKLİTEPE'' Gezilecek Yerler: DİYARBAKIR - MARDİN- ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE Gün : 2 GECE 3 GÜN Ulaşım : Konaklama : 4 YILDIZLI OTELLERDE Vize : Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

GÖBEKLİTEPE TURU Hakkında Genel Bilgiler

GÖBEKLİTEPE HAKKINDA

Tarihte yeni sayfalar açılmasına neden olan ve yüzlerce yıldır kabul edilen bazı bilgilerin değiştirilmesini gerekli kılan Göbeklitepe’nin keşif tarihi 1963 yılına gitse de ilk kazılar 1995 yılında başlamıştır. Bir yerleşim alanı olarak kullanılmayan yalnızca dinsel amaçlara hizmet eden Göbeklitepe'de birden çok tapınak bulunur. Bu yönüyle de yalnızca dünyanın en eski değil, aynı zamanda en büyük tapınma merkezi olarak kabul edilir. Tüm bu bölgenin Neolitik Çağ’ın inanç ve hac merkezi olduğunu akla getiren ve günümüze kadar 6 tanesi gün yüzüne çıkarılsa da toplam sayılarının 20’yi bulduğu jeomanyetik ölçümlerle belirlenen anıtsal yapıların biçimleri birbirine benziyor. Boyları 6 metreyi bulan T biçimli sütunlar üzerinde işlenmiş Neolitik Çağ’da taşa kazınan en eski resimler olan ve bazıları üç boyutlu olarak yapılmış hayvan tasvirleri atalarımızın sanatsal yeteneğini de gösteriyor. 20 yıl boyunca burada kazı çalışmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Klaus Schmidt, T biçimli ve bazılarında el ve parmakların da görüldüğü bu sütunların insan figürlerini temsil ettiğini kesin bir biçimde dile getirmekte.   

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL - DİYARBAKIR -MARDİN

Turumuzun ilk günü uçuştan iki saat önce Havalimanı iç hatlar Gidiş Terminali  Hitit Tour kontuarında buluşma. Tarifeli uçak ile Diyarbakır'a uçuş (1 saat 50 dakikalık uçuş) Havalimanında karşılama sonrasında otobüsümüze binip şehir merkezine hareket.Varışımızla birlikte ekstra düzenlenecek kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltıdan sonra Ulu cami, Cahit Sıtkı Tarancı Evi,Ziya Gökalp Evi, 27 Sahabenin  yattığı yer olan Hz.süleyman Cami, Mardin Kapı, Surlar, Keçi burcu, On Gözlü Köprü ve ardından 1 saatlik yolculuk yaparak Mardin’e geçiyoruz ve Mardin turumuza başlıyoruz. İlk olarak Cihangir bey türbesi ve Kasımiye medresesini geziyoruz Eski Mardin şehir merkezine geçip Mardin müzesini ziyaret ediyoruz. (Mardin müzesinde Etnoğrafya ve arkeoloji müzesi ve Meryem ana kilisesi bulunmaktadır.) Mardin şehir turumuza Kasım Tuğmaner camii yanından Tarihi Kayseriye pasajına giriyoruz. Buradan içinde sakalı şerifinde olduğu Ulu Cami ve minaresini görüp Sipahiler çarşısı sonrası Hasan Akyar halk çarşısından Şehidiye medresesini ziyaret diyoruz. Zinciriye medresesine doğru hareket ediyoruz. Zinciriye medresesi ziyareti sonrasında serbest zaman belirtilen yer zamanda buluştukdan sonra Otobüsümüze doğru hareket ediyoruz. Süryanilerin en eski mabetlerinden birisi olan Deyrul Zaferan Manastırına geçiyoruz. Gezimizin bitiminde otelimize hareket ve konaklama.


2. Gün: MARDİN - GÖBEKLİTEPE -ŞANLIURFA

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Turumuzun en ilgi çekici yeri olan ve insanlığın bilinen en eski anıtı olan Göbeklitepe’ye gidiyoruz. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Göbeklitepe İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar yeniden gün ışığına çıkıyor.

Rehberimizin özel anlatımlarıyla Göbeklitepe ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Göbeklitepe ziyareti sonrası Şanlıurfa merkezine geri dönüyoruz. Ardından Urfa Arkeoloji Müzesi ve Mozaik Müzesi’nde zaman yolcuğunda bölgenin tarihi geçmişini gezildikten sonra Konaklama otelimizde.

Dileyen misafirlerimiz yöresel eğlence URFA  SIRA GECESİ (ekstra) ne katılabilirler.


3. Gün: ŞANLIURFA - İSTANBUL

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ayrılacak ve Urfa’ya bağlı ismi “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’a gidiyoruz. İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran içinde; Harran Üniversitesi (Ulu Cami), Kale, Kervansaray ve Konik Harran Evleri göreceğimiz yerler arasında. Ayrıca Urfa’nın manevi değerlerinden sayılan Hayatı Harrani Hazretleri’nin türbesini ziyaretimizin ardından Urfa merkeze ulaşıp. Yol üstünde Hz. Eyyüp’ün çile çektiği mağara ile yıkanarak şifa bulduğu şifalı kuyuyu ziyaret ettikten sonra Urfa merkeze dönüyoruz.Varışımızla birlikte turumuza başlıyoruz. Balıklıgöl, Aynzeliha gölü, Hz.İbrahim’in ateşe atıldığı ve ateşe düştüğü yer, Halilurrahman Camisi, Hz.İbrahim’in doğduğu mağara, Mevlidi Halil Camisi, Üstadın ilk defnedildiği mezarı ve Rızvaniye Medresesi, Gümrük Hanı ve Sipahi Çarşıları gezilecek yerler arasında.Alışveriş ve kişisel keşifler için rehberimizin belirleyeceği saate kadar serbest zaman. İstanbul uçuşumuz için havalimanına hareket ediyor ve vedalaşıyoruz.

Yoğunluğa göre dönüş uçuşu çevre şehirlerden ( Diyarbakır - Gaziantep ) yapılabilir.


Birde Bu Turlara Bakın

SALDA GÖLÜ - LAVANTA BAHÇELERİ - SARDES TURU
1 GECE 2 GÜN 17.07.2020
SALDA GÖLÜ - LAVANTA BAHÇELERİ - SARDES TURU
435.00 TL Kişi Başı

TÜRKİYE'NİN MALDİVLER'İ SALDA

İncele / Satın Al
KARADENİZ TURU
5 GECE KONAKLAMA 29.08.2020
KARADENİZ TURU
1599.00 TL Kişi Başı

YEŞİLLER DİYARINA YOLCULUK

İncele / Satın Al
GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ İLE DİYARBAKIR-MARDİN-ŞANLIURFA TURU
3 GECE 4 GÜN 03.09.2020
TURUMUZ GERÇEKLEŞTİ
TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU 1
4 GECE 5 GÜN
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x