EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK`ÜN İZİNDE BALKANLAR
19 MAYIS ÖZEL Gezilecek Yerler: Selanik - Manastır - Üsküp-Ohrid Gün : 4 Gece 5 Gün ( 3 Gece Konaklama ) Ulaşım : Lüks Otobüs İle Konaklama : 4 Yıldızlı Otellerde Vize :

Yunansistan için Shengen vizesi gerekmektedir.

Telefon : 0212 236 5850
550.00 € / Kişi Başı

EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK`ÜN İZİNDE BALKANLAR Hakkında Genel Bilgiler

EROL MÜTERCİMLER KİMDİR?

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars’da doğmuştur. Babası köy enstitüsü öğretmenidir. Çok çeşitli kentlerde dolaştıktan sonra babası İstanbul’a tayin edildi. İstanbul’da büyüyüp tüm okulları İstanbul’da okumuştur. İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde “Çok Kültürlülük” konusundaki doktora alan çalışmasını tamamladı. 1978 yılında Deniz Kuvvetleri’ne teğmen olarak katıldı. 12 Eylül 1980’te Deniz Kuvvetleri’nde teğmendi. Deniz Astsubay Okulu’nda 16 yıl fizik öğretmenliği yaptı. Binbaşıyken ordudan ayrıldı. Beşiktaş Deniz Müzesi Müdürlüğü yaptı ve daha sonra Avustralya’ya gitti. Avustralya’daki SBS devlet radyosunda programcılık yaptı. Ayrıca ‘Avustralya News’ isimli bir gazetede köşe yazarlığı yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici olarak çalıştı. Belgeseller hazırladı. 60’ın üstünde kısa radyo oyunu yazdı. İstanbul Ticaret Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Strateji ve Devrim Tarihi dersleri verdi.

Habertürk kanalında "Aynanın Arkası" adlı haber programını yaptı. STAM Stratejik Araştırmalar Merkezi ve TGAV Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörlüğü yaptı. Cem TV’de "Aynanın Arkası" ve "Komplo Teorileri" adlı haber programlarını yaptı.
2007 yılında “Suna” adlı sinema filminde Türkan Şoray ile birlikte oynadı.

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL - SELANİK ( Yunanistan )

18.05.2022 

Kadıköy: 20:30 Kadıköy evlendirme dairesi önü
Beşiktaş: 21:00 Mecidiyeköy Trump Tower önü 
Bakırköy: 21:30 Bakırköy İncirli Ömür Plaza önü
Beylikdüzü: 22:00 Beylikdüzü Bizim Evler Köprüsü Altı

Yukarıda belirtilen saatlerde buluşacağımız misafirlerimizle, belirtilen noktalardan hareket ederek İpsala'ya doğru yola çıkıyoruz. Selimpaşa'da vereceğimiz yarım saatlik moladan sonra, yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ertesinde İpsala Sınır Kapısı'na varıyoruz.


2. Gün: SELANİK ( Yunanistan )

19.05.2022  

Gümrük ve pasaport işlemlerimizin tamamlanmasının ardından Yunanistan topraklarına giriyoruz. Dedeağaç (Alexandropouli), Gümülcine (Komotini) ve İskeçe (Xanthi) güzergâhını takip ederek sabahın erken saatlerinde Kavala önlerinden geçerken bizler için özenle hazırlanmış kahvaltı paketlerimizi sıcak çay ve kahve servisi ile birlikte otobüsümüzde alıyoruz. Kahvaltı sonrası kısa bir ihtiyaç molası. Mola sonrası Atatürk’ün Dayısının çiftliğinin bulunduğu Langaza şehrinin yakınlarından geçerken Atatürk’ün yaşadığı anılardan bahsedeceğiz.

(Kavala-Selanik 135 km –1 saat 30 dakika)

Ardından Selanik şehrine hareket ediyoruz. Selanik’teki ilk durağımız Atatürk’ün evi. Yazarımız ve rehberimizin özel anlatımları eşliğinde, ortalama 1 saat sürecek ziyaretimiz sırasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik'teki günleri hakkında konuşacağız ve geriye bıraktığı anılarına dokunacağız. Döneme ait eşyaları ve müthiş bir şekilde yapılan balmumu heykelleri ile Atatürk'le fotoğraf çektirme, Zübeyde Hanım'ı evin bir sedirinde çalışırken görme imkânımız var. Atamızın evini ziyaret sonrası Selanik şehir turunda Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitri Katedrali, Büyük İskender Heykeli,  Rotonda, Bedesten-Hamza Bey Cami, Aya Sophia Kilisesi,  Egnatia ve Tsimski bulvarları ve Kale görülecek yerler arasındadır. Kaleye çıkarken içinden geçeceğimiz eski kent anlamına gelen AnoPoli'ye özellikle dikkat etmenizi rica ediyoruz. Aramızdan bazıları AnoPoli'nin İstanbul'un 50 yıl önceki haline ne kadar benzediğini fark edecek. Rebetlerin ilk yerleştiği bölge olan AnoPoli, sokaklarının arasında sizi buzukiler ve geçmişin nağmeleriyle selamlıyor olacak. Şehir turumuzun ardından öğle yemeği molası vereceğiz. Yemeğimizin ardından Büyülü Selanik sokaklarında serbest zaman ve rehberimizin belirleyeceği noktada buluşma ve otelimize varışla birlikte dinlenme. Dileyenler Selanik sokaklarında dolaşmaya devam edebilir ve alışveriş yapabilirler. Modiano Çarşısı ve Kapani Pazarı alışveriş için bizim size özel tavsiyelerimiz. Saat 20.00'de otelimizin lobisinde toplanıp Özel Yunan gecemiz için Restorana varış. Yemek sonrası geceleme otelimizde.


3. Gün: SELANİK ( Yunanistan ) –ÜSKÜP ( Kuzey Makedonya )

20.05.2022

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelden eşyalarımızla birlikte ayrılıp, Makedonya sınırına hareket ediyoruz ve sınır geçiş işlemleri sonrasında Camileri, hanları, tarihi çarşısı ile Balkanlar’daki mirasımızın günümüzdeki en önemli örneklerinden olan ve Ülkemize yetiştirdiği devlet ve ilim adamları ile ünlü ve Yahya Kemal’in “Kaybolan Şehri” Üsküp’e varış.

 (Selanik-Üsküp arası 225 km 3 saat ) +(Sınır İşlemleri Duruma göre 1 saat kadar sürebilir)

Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Üsküp Kalesi’nin hemen yanında bulunan 16. yy inşa edilmiş Sv. Spas klisesi’ni ve içindeki Makedon ahşap oyma işçiliğinin şaheseri sayılan ikonası görüyoruz. Manastır binasının içinde yer alan Makedon halk kahramanı Goçe Delçev’in mezarını ve Makedon Tarihi müzesi’ni de geziyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp ‘te günümüzde 3 han binası kalmıştır.15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş saat kulesi’ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camii’ni ziyaret ediyoruz. Saat 20.00 de lobide toplanma ve Akşam yemeği için restoranta hareket. Akşam yemeği sonrası Geceleme otelimizde.


4. Gün: MANASTIR- OHRİD ( Kuzey Makedonya )

21.05.2022  

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelden eşyalarımızla birlikte ayrılıp Makedonya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Ohrid’e hareket. İlk durağımız Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen (Tetova). Dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ni ve Alaca Cami’yi gezeceğiz.

(Üsküp -Kalkandelen arası 45 km- Yarım saat) 

Kalkandelen gezimiz sonrasında Atamızın gençlik yıllarının geçtiği Manastır şehrine hareket ediyoruz. Manastır’a varışımızla birlikte Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaret ediyoruz. Bahçede yazarımız ve rehberimiz eşliğinde özel anlatım. 1 saat sürecek ve Atamızın burada askeri öğrenci olduğu zamanlardan bahsedecek özel anlatım sonrası Manastır şehir merkezine varış ve Manastır şehir turu ve yarım saatlik serbest zaman ve sonrasında Ohrid’e hareket.

Ohrid'e varışımızla beraber yürüyerek yapacağımız turumuzda, Çınar meydanı, Ohri pazarı ve Safranbolu evlerine benzer evler göreceğimiz yerler arasında. Ardından Sarı Saltuk türbesini ve Zeynel Abidin Tekkesini ziyaret ediyoruz. Ardından fotoğraf ve alışveriş için serbest zamanımız oluyor. Serbest zaman bitiminde UNESCO’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki, Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, muhteşem Ohri Gölünü ziyaret.Ohrid gezimizin bitiminde dinlenme için otelimize hareket. Saat 20.00 de lobide toplanma ve Akşam yemeği için restoranta hareket. Akşam yemeği sonrası Geceleme otelimizde.


5. Gün: KAVALA ( Yunanistan ) - İSTANBUL

22.05.2022  

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından otelden eşyalarımız ile birlikte ayrılarak İstanbul yolculuğumuza başlıyoruz.İlk durağımız Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Eddesa şelaleleri. Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren Şelale molamızın ardından yolculuğa devam ediyoruz.

***Sınır yoğunluğuna bağlı olarak Edessa gezisi iptal edilebilir***

Muhteşem doğa manzarası eşliğinde Kavala ’ya hareket, Yaklaşık 4-5 saatlik yolculuk sonrası Kavala ‘ya varış ve panoramik şehir turu; su kemerleri, liman, kale, 19.yy Neoklasik yapılar, Pangia, eski & yeni şehir, Acropolis, deniz feneri, Ag.Nicholas&Teodoro Kimissi kiliseleri Kavalalı Mehmet Ali paşa imarethane, ev &heykeli’nin görülmesi sonrası öğle yemeği için serbest zaman. Yemek sonrası Gümülcine & Dedeağaç karayolu takip edilerek İpsala sınır kapısına yolculuk. Pasaport ve gümrük işlemlerini takiben Keşan-Tekirdağ-Silivri karayolu takip edilerek İstanbul’a yolculuk ve turumuzun sonu.İstanbul’a varışımızla bir sonraki turumuzda görüşmek dileğiyle vedalaşma.


Birde Bu Turlara Bakın

EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK`ÜN İZİNDE BALKANLAR
4 Gece 5 Gün ( 3 Gece Konaklama ) 18.05.2022
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x