BUTİK GAP TURU
KONTENJANIMIZ DOLMUŞTUR Gezilecek Yerler: DİYARBAKIR - MARDİN-MİDYAT- ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE Gün : 3 GECE 4 GÜN Ulaşım : PEGASUS HAVAYOLLARI Konaklama : 4 YILDIZLI OTELLERDE Vize : Telefon : 0212 236 5850
3490.00 TL / Kişi Başı

BUTİK GAP TURU Hakkında Genel Bilgiler

GÖBEKLİTEPE HAKKINDA

Tarihte yeni sayfalar açılmasına neden olan ve yüzlerce yıldır kabul edilen bazı bilgilerin değiştirilmesini gerekli kılan Göbeklitepe’nin keşif tarihi 1963 yılına gitse de ilk kazılar 1995 yılında başlamıştır. Bir yerleşim alanı olarak kullanılmayan yalnızca dinsel amaçlara hizmet eden Göbeklitepe'de birden çok tapınak bulunur. Bu yönüyle de yalnızca dünyanın en eski değil, aynı zamanda en büyük tapınma merkezi olarak kabul edilir. Tüm bu bölgenin Neolitik Çağ’ın inanç ve hac merkezi olduğunu akla getiren ve günümüze kadar 6 tanesi gün yüzüne çıkarılsa da toplam sayılarının 20’yi bulduğu jeomanyetik ölçümlerle belirlenen anıtsal yapıların biçimleri birbirine benziyor. Boyları 6 metreyi bulan T biçimli sütunlar üzerinde işlenmiş Neolitik Çağ’da taşa kazınan en eski resimler olan ve bazıları üç boyutlu olarak yapılmış hayvan tasvirleri atalarımızın sanatsal yeteneğini de gösteriyor. 20 yıl boyunca burada kazı çalışmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Klaus Schmidt, T biçimli ve bazılarında el ve parmakların da görüldüğü bu sütunların insan figürlerini temsil ettiğini kesin bir biçimde dile getirmekte.   

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL - DİYARBAKIR -MARDİN

    Turumuzun ilk günü uçuştan iki saat önce Sabiha Gökçen Havalimanı iç hatlar Gidiş Terminali  Hitit Tour kontuarında buluşma. Pegasus Tarifeli uçağı ile Diyarbakır'a uçuş (1 saat 50 dakikalık uçuş) Havalimanında karşılama sonrasında otobüsümüze binip şehir merkezine hareket. Varışımızla birlikte ekstra düzenlenecek kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltıdan sonra tarih boyunca birçok medeniyetin geçiş bölgesinde bulunan ve günümüzde halen hem mimari yapısı hem de insan olarak farklı kültürleri içerisinde barından Diyarbakır gezimize başlıyoruz. Ulu cami, Cahit Sıtkı Tarancı Evi,Ziya Gökalp Evi, 27 Sahabenin  yattığı yer olan Hz.süleyman Cami, Mardin Kapı, Surlar, Keçi burcu, On Gözlü Köprüyü geziyoruz. Alışveriş ve farklı tatlar deneyebilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın bitiminde 1 saatlik yolculuk yaparak Mardin’e geçiyoruz.Dicle ve Fırat nehirlerinin arasında yer alan ve Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden olan  Mardin turumuza başlıyoruz. İlk olarak Cihangir bey türbesi ve Kasımiye medresesini geziyoruz Eski Mardin şehir merkezine geçip Mardin müzesini ziyaret ediyoruz. (Mardin müzesinde Etnoğrafya ve arkeoloji müzesi ve Meryem ana kilisesi bulunmaktadır.) Mardin şehir turumuza Kasım Tuğmaner camii yanından Tarihi Kayseriye pasajına giriyoruz. Buradan içinde sakalı şerifinde olduğu Ulu Cami ve minaresini görüp Sipahiler çarşısı sonrası Hasan Akyar halk çarşısından Şehidiye medresesini ziyaret diyoruz. Zinciriye medresesine doğru hareket ediyoruz. Zinciriye medresesi ziyareti sonrasında serbest zaman belirtilen yer zamanda buluştukdan sonra Otobüsümüze doğru hareket ediyoruz. Süryanilerin en eski mabetlerinden birisi olan Deyrul Zaferan Manastırına geçiyoruz.Süryaniler tarafından günümüzde hala aktif bir şekilde dini merkez ve okul olarak kullanılmaktadır. Gezimizin bitiminde günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için otelimize hareket ve konaklama.


2. Gün: MARDİN - MİDYAT

   Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Mardin’in incisi Midyat’a hareket ediyoruz. Yapıları,yaşam biçimi ve kültürel zenginliğiyle insanları kendine hayran bırakan Midyat’ı gezmeye başlıyoruz. . Yakın zamanda dizi çekimlerine ev sahipliği yapan Devlet Konuk Evi, Midyat sokakları Estel Han, Midyat kent müzesi(Hacı Şehmus Mete konağı),Ulu cami gezisi sonrası Mardin’in meşhur gümüşçüler ve telkariciler çarşısında alışveriş yapabilmeniz için sizlere kısa bir mola vereceğiz. Turumuzun bitiminde Mor Gabriel Manastırı ( Deyrul Umur) geziyoruz. Kilise Midyat Resuller, Kırk Şehit, Meryemana, Mor Şamuel gibi ibadethaneleri de içerisinde barındırmaktadır. 5.Yüzyılda Mor Gabrielli iki keşiş tarafından kurulan manastır hala aktif durumdadır. Akıllarda kalacak bir günün bitiminde konaklama için Mardin merkezine dönüyoruz. Konaklama Mardin’de ki otelimizde.


3. Gün: GÖBEKLİTEPE / ŞANLIURFA

   Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası Turumuzun en ilgi çekici yeri olan ve insanlığın bilinen en eski anıtı olan Göbeklitepe’ye gidiyoruz. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Göbeklitepe İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar yeniden gün ışığına çıkıyor.

Rehberimizin özel anlatımlarıyla Göbeklitepe ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Göbeklitepe ziyareti sonrası Şanlıurfa merkezine geri dönüyoruz. Ardından Urfa Arkeoloji Müzesi ve Mozaik Müzesi’nde zaman yolcuğunda bölgenin tarihi geçmişini gezildikten sonra Konaklama Şanlıurfa’da ki otelimizde.

Dileyen misafirlerimiz yöresel eğlence URFA  SIRA GECESİ (ekstra) ne katılabilirler.


4. Gün: ŞANLIURFA - İSTANBUL

   Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ayrılacak ve Urfa’ya bağlı ismi “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’a gidiyoruz. İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran içinde; Harran Üniversitesi (Ulu Cami), Kale, Kervansaray ve Konik Harran Evleri göreceğimiz yerler arasında. Ayrıca Urfa’nın manevi değerlerinden sayılan Hayatı Harrani Hazretleri’nin türbesini ziyaretimizin ardından Urfa merkeze ulaşıp. Yol üstünde Hz. Eyyüp’ün çile çektiği mağara ile yıkanarak şifa bulduğu şifalı kuyuyu ziyaret ettikten sonra Urfa merkeze dönüyoruz.Varışımızla birlikte turumuza başlıyoruz. Balıklıgöl, Aynzeliha gölü, Hz.İbrahim’in ateşe atıldığı ve ateşe düştüğü yer, Halilurrahman Camisi, Hz.İbrahim’in doğduğu mağara, Mevlidi Halil Camisi, Üstadın ilk defnedildiği mezarı ve Rızvaniye Medresesi, Gümrük Hanı ve Sipahi Çarşıları gezilecek yerler arasında.Alışveriş ve kişisel keşifler için rehberimizin belirleyeceği saate kadar serbest zaman. İstanbul uçuşumuz için havalimanına hareket ediyor ve vedalaşıyoruz.

(Yoğunluğa göre dönüş uçağı çevre şehirlerden yapılabilir)


Birde Bu Turlara Bakın

BUTİK GAP TURU
3 GECE 4 GÜN 19.05.2022
BUTİK GAP TURU
3490.00 TL Kişi Başı

KONTENJANIMIZ DOLMUŞTUR

İncele / Satın Al
GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ İLE DİYARBAKIR-MARDİN-ŞANLIURFA TURU
3 GECE 4 GÜN 19.05.2022
GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ İLE DİYARBAKIR-MARDİN-ŞANLIURFA TURU
3099.00 TL Kişi Başı

MASALSI YOLCULUKTAN KADİM ŞEHİRLERE...

İncele / Satın Al
MURAT R. İLE HATAY-TARSUS TURU
2 GECE 3 GÜN 10.06.2022
MURAT R. İLE HATAY-TARSUS TURU
4999.00 TL Kişi Başı

ANUNNAKİLERİN KALBİNE YOLCULUK

İncele / Satın Al
SALDA GÖLÜ - LAVANTA BAHÇELERİ - SARDES TURU
1 GECE 2 GÜN
SALDA GÖLÜ - LAVANTA BAHÇELERİ - SARDES TURU
Kişi Başı

TÜRKİYE'NİN MALDİVLER'İ SALDA

İncele / Satın Al
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x