TARİHCİ YAZAR EROL ÇALI EŞLİĞİNDE BOSNA-HERSEK TURU
BALKANLARDA TARİHE YOLCULUK Gezilecek Yerler: Saraybosna - Mostar - Travnik - Pocitel Gün : 3 Gece 4 gün Ulaşım : Türk Havayolları Konforuyla Konaklama : 4 * Merkezi Otelde Vize :

Bosna-Hersek için TC vatandaşlarına vize uygulaması yoktur.

Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

TARİHCİ YAZAR EROL ÇALI EŞLİĞİNDE BOSNA-HERSEK TURU Hakkında Genel Bilgiler

EROL ÇALI KİMDİR ?

Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni bitiren Erol Çalı, Kazakistan Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde Türkçe Eğitmenliği yaptığı dönemde devrin önemli Türkologu Fadıl Aliyev’in gözetiminde “Türklerin İslam’a Katkısı” üzerine araştırmalar yaptıktan sonra uzun yıllar Suriye, Lübnan, Ürdün ve Kudüs’te Dinler Tarihi çalışmalarına devam etti. Suriye’nin ve İslam dünyasının önemli alimlerinden Said Ramazan El-Buti, Vehbi Züheyli, Muhammed Ratıb En-Nablusi’den fıkıh, siyer, kelam ve tasavvuf konularında derslerine katıldı. İstanbul Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Enstitüsü’nde Yüksek Lisans yapmakta olan, Arapça ve Rusça bilen Çalı, yurtiçi ve yurtdışında “Mazimiz” başlığı altında interaktif tarih seminer ve konferansları verdi. Aile Danışmanlığı da yapan Yazar, Türkiye’de ulusal kanallarda TRT “Çınaraltı”, Habertürk “Gündem Ötesi” ve “Öteki Gündem” BeyazTv “Söylemezsem Olmaz” Bengütürk “Rotamız” KanalT “Gizli Gerçekler” TV5 “Kudüs” adlı programlara ve TRT İstanbul radyosu, KralFM gibi radyo kanallarına birçok kez konuk olarak katıldı. Tarihçi Yazar Erol Çalı’nın yayınlanmış eserleri şunlardır “Medeniyetler Başkenti Şam” “Kantura” “Tut Elimden Allah’ım” “Aşk-ı Dua” “Hüznün Başkenti Kudüs”

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL– SARAYBOSNA
Gezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Saraybosna  Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra 2 saatlik bir uçuşla varış noktamız Saraybosna. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsler ile Saraybosna şehir gezisi başlıyor. Baş çarşıya gidiş,1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezinti,ardından öğle yemeğimizi alacağımız Sac Börek restaurant'a gidiyoruz.Meşhur Boşnak Böreğinin ardından,Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret.Ferhadija caddesinde gezinti,Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula,Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme,Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni ,Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme,at meydan da gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesi’nden su içme,Saraybosna şehir manzarasını seyir ardından tadı dilden dile dolaşan Boşnak Köftesi ( Cevabi ) ziyafeti. Akşam yemeği bitiminde otelimize varış ve konaklama.

2. Gün: SARAYBOSNA (Mostar - Pocitel - Blagaj)
Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra Bosna Hersek'in en meşhur şehri olan Mostar'a hareket ediyoruz .Mostar yolculuğumuz  bazı durulacak noktalarda  molalar vererek  yaklaşık 2.5 saat sürecektir.İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı'dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (Konyitz) köprüsünü görme , daha sonra Neretva nehri kanarında kahve  keyfi için mola veriyoruz .Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesinin ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret.Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırdaki karakol köyü konumundaki, Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.Kuleye  tırmanış ve Kule başından Neretva nehrini seyretme Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini ziyaret ve kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi.Öğle yemeğimizin ardından Mostar şehir merkezine hareket.Mostar'a varışımızla birlikte yapacağımız  şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır.Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Serbest zamanın bitiminde otobüsümüzde toplanıyor  ve akşam yemeğimizi alacağımız dönüş yolumuzda bulunan Jablanica şehrine hareket ve Maksumic Restorant da meşhur  kuzu çevirme yedikten sonra  konaklamak için Saraybosna daki otelimizde hareket  ediyoruz Saraybosna'ya varış.Geceleme otelimizde.

   


3. Gün: SARAYBOSNA ( Travnik )
Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket. Savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç Köyünü ziyaret, Tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti, Tarihi Osmanlı Kale’sinden şehir manzarası ve 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi'nin gezilmesi, Fatih Sultan Mehmed’in su içtiği (Göksu) Plava Vodayı ziyaret ve ardından Öğle yemegi için mola veriyoruz.Öğle yemeği sonrası  Göksu da lasva nehri kaynağı kıyısında alışveriş  ve dinlenme için serbest zaman . Saraybosna şehrine gitmek için yola çıkıyoruz . Konaklayacağımız otele geçiyoruz.Akşam yemeği konaklayacağımız otelde açık büfedir.

 


4. Gün: SARAYBOSNA ( Savaş Tüneli - Vrele Bosna )
Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimizi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz .Turumuz Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzesini ziyaretle başlıyor. Hüzünlü savaş tüneli videosunun ardından,Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynagi) gezinti ve serbest zaman.İsteyen misafirlerimiz Vrelo Bosna da fayton turu yapabilirler, Tarihi Rimski köprüyü panoramik olarak goruyoruz, ardından alişveriş için Saraybosna’nin merkezi Basçarsiya hareket .Başçarsıda alisveris icin serbest zaman . Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşma ve havalanına hareket check in işlemlerinin ardından bir başka Hitit tour  organizasyonunda görüşmek dileğiyle vedalaşma.
 

Birde Bu Turlara Bakın

VİZESİZ
SİNAN AKYÜZ İLE  İNCİR KUŞLARI`NIN İZİNDE  BOSNA HERSEK TURU
2 Gece 3 Gün 12.04.2019
SİNAN AKYÜZ İLE İNCİR KUŞLARI`NIN İZİNDE BOSNA HERSEK TURU
449.00 {{L:KişiBaşı}}

BALKANLARIN MASUM ÜLKESİ BOSNA HERSEK

{{L:İncele}} / {{L:SatınAl}}
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK`ÜN İZİNDE BALKANLAR
3 Gece 4 Gün 20.04.2019
EROL MÜTERCİMLER İLE ATATÜRK`ÜN İZİNDE BALKANLAR
499.00 {{L:KişiBaşı}}

IŞIĞIN DOĞDUĞU TOPRAKLARA YOLCULUK

{{L:İncele}} / {{L:SatınAl}}
Erol Mütercimler ile Cumhuriyetin İzinde Anadolu Turu
3 Gece 4 gün 16.05.2019
Erol Mütercimler ile Cumhuriyetin İzinde Anadolu Turu
1919.00 TL {{L:KişiBaşı}}

Atattürk'ün Samsun'a Çıkışının Yüzüncü Yılında 19 Mayısta Samsuna çıkıyoruz

{{L:İncele}} / {{L:SatınAl}}
SİNAN YAĞMUR İLE MEVLANA-ŞEMS YOLCULUĞU KONYA TURU
1 GECE 2 GÜN 01.09.2019
SİNAN YAĞMUR İLE MEVLANA-ŞEMS YOLCULUĞU KONYA TURU
699.00 TL {{L:KişiBaşı}}

Mevlana ve Şems'in topraklarına eşsiz bir yolculuk

{{L:İncele}} / {{L:SatınAl}}
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x