AHMET TURGUT İLE İSLAM MEDENİYETİNİN İZİNDE FAS - ENDÜLÜS TURU
İSLAM MEDENİYETİNİN İZİNDE FAS - ENDÜLÜS TURU Gezilecek Yerler: Gün : 7 GECE 8 GÜN Ulaşım : TÜRK HAVA YOLLARI Konaklama : 4 YILDIZLI OTELLER YARIM PANSİYON KONAKLAMA Vize : Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

AHMET TURGUT İLE İSLAM MEDENİYETİNİN İZİNDE FAS - ENDÜLÜS TURU Hakkında Genel Bilgiler

14  –  21 Mart  2019 
8 GÜN 7 GECE FAS & ENDÜLÜS 
SÜLEYMAN EL CEZULİ HZ. VE KADI IYAZ TÜRBELERİ  ZİYARETİ

İBN RÜŞD, İBN HAZM, İBN TUFEYL ve İBN ARABİ  GİBİ BÜYÜK ALİMLERİN İZİNDE MEDENİYETİN,FİKRİN,İLMİN DESTANININ YAZILDIĞI  TOPRAKLAR

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL - MADRİD - MARAKEŞ - İSTANBUL

İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde 05:30’te buluşma.Uçuş işlemlerinin ardından Türk Havayollarının TK 1853 sefer sayılı uçuşu ile saat 08:15’te Madrid’e hareket. Lokal saat ile 10:45’te varışın uçak değiştirerek 14:55 de Marakeş Uçuşu.Yerel saat ile 16:00 da varış.Hotelimize transfer veyerleşme.Hotelde alacağımız yemeğin ardından Jamaa El Fena (Kıyamet Meydanı) tanımak üzere şehir merkezine gidiyoruz.


2. Gün: MARAKEŞ

Sabah kahvaltısının ardından tam gün Marakeş şehir turumuzu gerçekleştirceğiz.; Menara Bahçeleri, İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Koutoubia cammi ve  Minaresi, Saadien Anıt Mezarları (1578-1603) ve 19. yüzyılda şehri idare eden paşa tarafından inşa ettirilmiş Bahia Sarayı, 1570 Yılında Saadienler tarafından yapılan Ben Youssef Cami ve  medresesi, 12 yy yapılmış El Mouasine cami,  gezilecek yerler arasındadır. Ziyaretler sonrası Delail-i Hayrat kitabının yazarı Süleyman El Cezuli(Hz.)’nin türbesi ile Şifa-i Şerif’in yazarı İslam alimi Kadı İyaz’ın türbelerini ziyaret edeceğiz.Gezimize Afrika’daki en hareketli şehir meydanı olan Jmaa El Fna ile devam ediyoruz.  Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileriyle şenlenen; marakşilerin buluşma alanı keyifli vakit geçirilecek yerler arasındadır. Marrakech kapalı çarşıda alıveriş için verilecek serbest zaman sonrası geceleme ve akşam yemeği Marakeş’de.


3. Gün: MARAKEŞ - KAZABLANKA

Otelde alınacak erken  kahvaltı sonrası(06:00) Kazablanka’ya hareket ediyoruz. Fas’in ekonomik başkenti sayılan Kazablanka şehir turuna başlıyoruz. Portekizlerin Casa Blanca, Fransızların Maison blanche dedikleri “ Beyaz ev” anlamına gelen şehir; yönetmenliğini Michael Curtiz'in üstlendiği, Humphrey Bogart, Ingrid Bergman oynadığı, Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip olan “Casablanca” filmi ile ünlenmiştir. Şehir turunda;Habous semti, Corniche (Kordon Boyu), kafe Ricks (dışarıdan), dünyanın en büyük altıncı ve minare yüksekliği açısından da en yüksek camisi olarak bilinen, Fas’ın gururu Hassan II Cami görülecek yerler arasındadır. (Namaz saati ücretsiz diğer zamanlar giriş ücreti 120 dirhemdir.) Konaklama Kazablanka’daki otelimizde.


4. Gün: KAZABLANKA - RABAT - CHEFCHAUEN - TANCA

Erken kahvaltı sonrası saat 08:00  Rabat’a hareket. İmparatorluğun başkenti, yönetim merkezi olan Rabat’ı geziyoruz. (Mechoire de rabat) Kraliyet Sarayı’nı, Bakanlıkları, Muhammet V Türbesi’ni, Hasan Kulesi’ni, şehir surlarını, Oudaia Kalesi’ni ziyaret. Rabat gezimizden sonra Tanca’ya hareket.Güzergah üzerinde mavi şehir olan bilinen ortaçağdan kalma Chefchauen kentini, eski tarihi meydanları ve  dar masmavi renke boyanmış sokaklarını yürüyerek geziyoruz. Konaklama Tanca’da otelimizde.günümüzde Fas’ın en kutsal yeri olarak kabul edilen, Müslüman olmayanların giremediği mozole ve cami çok etkileyicidir. Gezimizi tamamladıktan sonra geceleme ve akşam yemeği Tanca’daki otelimizde.


5. Gün: TANCA - CEBELİ TARIK BOĞAZI - SEVİLLA

Kahvaltı sonrası, İspanya feribotu için limana transfer. Cebeli Tarık bölgesinden, İspanya’yı İslam Topraklarına katan büyük komutan Tarık bin Ziyad’ın ENDÜLÜS’ün fethi için çıktığı yolu takip ederek İspanya Endülüs Bölgesine İspanya Tarifa’ya, “gemileri yaktırdığı“ bölgeye geçiyoruz. 45 dakikalık feribot yolcuğu sonrası Tarifaya varış ve Sevilla’ya hareket.( 210 km ) Varışın ardından, Sevilla şehir turu. Turumuz esnasında; Plaza de Espanya, Maria Luisa Parkı, Guadalkebir Nehri, Sevilla Ulu Camii iken kiliseye çevrilerek yüzyıllar boyu süren ilavelerle bugün İspanya’nın en büyük katedrali haline gelen, avlu müştemilatı ise hala ayakta olan Sevilla Katedrali’ni ve Camiinin minaresi iken çan kulesi yapılan Hiralda ve Müslüman ustalar tarafından Hristiyan Krallara İslam sanatı kullanılarak yapılan Alkazar Sarayı Meydanlarını, Santa Cruz tarihi kent dokusunu, Müslümanlardan kalma Altın Kuleyi tanıyoruz. Akşam konaklama otelimizde.


6. Gün: SEVİLLA - CORDOBA - GRANADA

Kahvaltı sonrası yapacağımız Şehir turunda; Plaza de Espana (İspanyol Meydanı), Avrupanın ilk kent botanik parklarından olan Maria Luisa Parkı, Guadalquivir Nehri, Altın kule, Ulu Camii iken kiliseye çevrilerek yüz yıllar boyu süren ilavelerle bugün İspanya'nın en büyük Katedrali haline gelen Kristof Kolomb’un mezarının içinde bulunduğu Sevilla Katedrali ,  Ulu Cami’nin minaresi iken çan kulesi yapılan 104 m yüksekliğindeki Giralda ve Müslüman ustalar tarafından Hıristiyan krallara İslam Sanatı kullanılarak yapılan Alkazar Sarayı gezilecek yerler arasındadır.  Gezimizi tamamladıktan sonra turumuzun bir başka unutulmaz etabı içim Cordoba’ya gidiyoruz.Endülüs Emevilerinin başkenti olan Cordoba’da  (Kurtuba); İslam Mimarisinin ana eserlerinden biri olan ve yapımına 785’te başlanıp 987 yılında tamamlanan, ancak Endülüs'ün düşmesinden sonra bir bölümü katedrale çevrilen ama hala ihtişamını koruyan Cordoba Camii’ni geziyoruz. UNESCO Listesi’nde yer alan Cordoba Caminin büyük bir bölümü orijinal hali ile korunmaktadır.  Mermer üzerine altın ve gümüz kakmalar ile bezenmiş dünya üzerindeki en güzel mihraba sahiptir.  Yapıldığında 1013 kolondan oluşan otuz iki bin kişilik cami, Hristiyanların tahribatı sonrası şuan 856 kolana sahiptir. 5. Carlos Kanuni Sultan Süleyman’a “Avrupa’da İslam bitti” mesajını vermek için camiinin tam ortasına 160 kolon yıkılarak bir katedral yaptırır. İnşaatında Güney Amerika’daki kolonilerden getirilmiş “kauba” ağacı kullanılıyor. Cordoba eski şehirde yapacağımız gezinti sonrası Granada’ya hareket ediyoruz.  Geceleme ve akşam yemeği Granada’da.
 


7. Gün: GRANADA

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası İslam sanatının doruğa çıktığı eser olan Elhamra gezisine başlıyoruz. Gırnata'ya hakim bir tepe üzerindeki düzlükte, savunma kalesi ve saray olarak yapılmış hantal kale duvarlarının içinde eşsiz güzellikte bir inci. Duvarlarında kırmızı tuğla, damında kırmızı kiremit kullanıldığı için, bir başka söylenceye göre; I. Muhammed’in sakallarından adına da Elhamra, yani "Kırmızı" denmiştir. Halkı onu galip diye karşılayınca I. Muhammed bu sarayın her yerine “Allah’tan başka galip yoktur” yazısı yazdırıyor. Sarayda yaklaşık 10 bin defa bu ifadeye rastlanması ile de bir rekoru elinde bulunduruyor. 1238 yılında temelleri atılmış Saray'da; Havuzlu Eyvan, Aslanlı Bahçe, kabul salonları, muhteşem saray odalarını ve Endülüs'ün 1492 yılında İspanya Krallığı'nın eline geçmesiyle V.Carlos döneminde sarayda yapılan eklemeleri gezeceğiz. Hüzünlü hikayesini öğrendikten sonra Endülüs Emevilerinin son durağı olarak kabul edilen Ronda’ya hareket ediyoruz. Geceleme ve akşam yemeği Granada’da.


8. Gün: GRANADA MALAGA

Kahvaltı sonrası 09:00’da Malaga’ya hareket. Varışta kısa bir şehir turu sonrası 11:00’de havaalanına transfer. Check in işlemlerini müteakip, THY’nin TK1306 seferi ile saat 13:10’da İstanbul’a uçuş. 18:20’de İstanbul’a varış. Hizmetlerimizin sonu.


Birde Bu Turlara Bakın

E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x