ADANA LEZZET FESTİVALİ TURU
''Gelenekselin Gücü Adına'' Gezilecek Yerler: ADANA-TARSUS-FESTİVAL ALANI Gün : 2 Gece 3 Gün Ulaşım : Pegasus Havayolları ile Konaklama : 4 Yıldız Otelde Vize : Telefon : 0212 236 5850
/ Kişi Başı

ADANA LEZZET FESTİVALİ TURU Hakkında Genel Bilgiler

LEZZET FESTİVALİ HAKKINDA

4– 6 Ekim 2019 tarihlerinde “Gelenekselin Gücü Adına!” temasıyla düzenlenecek 3. Adana Lezzet Festivali, Adana’nın “en” yerel ve “en” geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtacak. Uluslararası yıldız isimlerin katılımıyla üç gün boyunca Adana’da bir gastronomi şöleni sunmaya hazırlanıyor. Merkez Park’ta kurulacak dev festival merkezinde, Adana’nın sahip olduğu en geleneksel ve yerel mutfak kültürü uluslararası boyutta bir uygulama ve katılımla tüm ziyaretçilere yaşatılacak. Adana Lezzet Festivali kentin önde gelen lezzet markalarının stantlarıyla renklenirken, alanda kurulacak çeşitli etkinlik noktalarında gastroshowlar, tadım seansları, söyleşiler ve mutfak atölyeleri gerçekleşecek. Birbirinden özgün yerel ve ulusal şeflerin yanı sıra, Michelin yıldızlı uluslararası şeflerin gastroshowlarının yer alacağı festival, Adana’nın birbirinden nefis lezzetlerini doya doya yemeye imkân tanırken; aynı zamanda gastronomi dünyasını Adana’da buluşturacak. 

Adeta bir “Açık Büfe Adana” şeklinde kurulmuş 50 standta Adana’nın meşhur lezzetlerinin hepsi bir mekanda sizlerin damaklarının hizmetine sunulacak. Kebabından şalgamına, cezeryesinden bici bicisine, böreğinden kahvesine, onlarca mekan... 

Açık büfe Adana’da neler mi var ?

Adana Kebabı ve Çeşitleri, Ciğer, Kaburga, Şirdan, Mumbar, Kokoreç, Muzlu Süt, Gül İçeceği, Portakal, Çilek, Nar, Vişne ve Doğal Meyve Suları, Şalgam, Adana Hamburgeri ve Çeşitleri, Ütü Tost ve Çeşitleri, İncik, Et Tava, Steak ve Et Çeşitleri, Adana Böreği, Lahmacun, Pide, İçli Köfte, Sarma Çeşitleri, Halka Tatlı, Sarma Kadayıf, Katmer, Baklava Çeşitleri, Künefe, Kaymaklı Kadayıf, Şamtatlı, Turunç Reçelli ve Kavunlu Dondurma, Turunç Reçeli, Portakallı Lokum ve Çeşitleri, Cezerye, Karpuz, Portakal, Limon 

Damaklarınızı Nirvana'ya ulaştırmaya Hazır olun ....

Tur Programı

1. Gün: İSTANBUL / ADANA

Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Gidiş Terminalinde, saat 06:55’te buluşma . Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının PC 2082 sefer sayılı uçuşu ile saat 08:15’de Adana’ya hareket. Varış sonrası muhteşem görselliği ve yüksek su debisi ile adeta kulağınızı çınlatacak Tarsus Şelalesi  yanında alacağımız  serbest kahvaltının ardından Tarsus’ta göreceğimiz yerler sırasıyla ilk önce Justinianus (Bac)Köprü ardından Kleopatra Kapısı,    Eski Camii(Kilise Camisi) ve Eski Hamam  Makamı Şerif Camii (Hz Danyal Peygamber Makamı;  ve hemen altındaki Roma Köprüsü hakkında Rehberimizden gerekli bilgileri aldıktan sonra Kırkbedesten Çarşısında yöreye özgü  kaynar içiyoruz.  Sonrasında  Türk-İslam sanatının önde gelen eserlerinden biri olan 1579 yılında Ramazanoğullarından Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmış olan Selçuklu-Osmanlı uslubunda tek şerefeli minaresi olan ve Saint Pierre Kilisesi kalıntılarının üstüne yapılmış olan Tarsus Ulu Camii gezimizin ardından  Roma Yolu,  St. Paul Kilisesi , St. Paul Kuyusu ve çevresinde bulunan ve sizlerin hayranlığını kazanacak olan Eski Tarsus Evlerini ve sokaklarını, Şemsiyeli Sokak Fotoğraflıyor ve Rehberimizden bilgi alıyoruz. 

Serbest  alacağımız Öğle yemeğinden  sonra Muhteşem bir mimari eser olan Varda(Alman) Köprüsü görmek ve fotoğraflamak üzere Tarsus’tan ayrılıyoruz.

Yine muhteşem bir doğa güzelliği içerisinde  yer alan Kapıkaya Kanyonunda yapacağımız kısa doğa yürüyüşü ve James Bond filmine konu olan Varda Köprüsünde panoramik fotoğraf için serbest zaman ve dinlenme sonrasında Adana’daki otelimize  geçiyoruz. Akşam  Yemeği ve Konaklama Adana’da ki otelimizde.


2. Gün: ADANA

Sabah otelimizde alacağımız enfes kahvaltı çeşitleri ile güne başlıyoruz.  Kahvaltı sonrasında ise Adana’nın önemli mekanlarını gezmeye başlıyacağız. Taşköprü ve Seyhan Nehri, Tarihi Kız Lisesi Binası, Adana Sinema Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Sabancı Merkez Camii, Tepebağ (Höyük) Mahallesi, Yeşil Mescid, Ağca Mescid, Ulu Camii, Ziya Paşa Parkı, Ramazanoğlu Konağı ve Medresesi, Saat Kulesi, Eski Bedesten ve Kazancılar Çarşısı, Yağ Camii, Bebekli Kilise, Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi, Olgunlaşma Enstitüsü Müzesi, Merkez ve Atatürk Parkları, Aşk ve Sadakat Köprüsü, Adana Tren Garı, Çoban Dede Türbesi, Dilberler Sekisi, Gondol Gezisi, Balık Replika Müzesi gezeceğimiz yerler arasında.

Tarihi ve turistik mekanları dolaşırken festival için hazırlanmış olan aplikasyonun ve haritaların yardımı ile cezerye, lokum, halka tatlı, tulumba, şam tatlısını tadıyor, muzlu süt, şalgam, aşlama ve taze sıkılmış meyve sularından içiyor ve sokak lezzetlerinden bici bici yiyiyoruz.

Şehir turundan sonra Türkiye gastronomisinin gelmiş geçmiş en büyük şovuna ev sahipliği yapacak olan Aqua Land’e geçiyoruz. Kebapçılar, börekçiler, yöresel yemekçiler, tatlıcılar, şirdancılar, şalgamcılar, hamburgerciler, kaburgacılar, ciğerciler, bici biciciler, aşlamacılar, pizzacılar, cezeryeciler, suşiciler, portakalcılar ve daha neler neler...100’den fazla Adana lezzeti tek bir alanda. Bir lezzet noktasından diğerine koşarken festival alanında da tam bir şenlik havası yaşanacak. Sahnede değerli sanatçılar müzik yaparken bir diğer alanda da yerli ve yabancı ünlü şefler gastro şovlar sergileyecek. Zırhta et kıyması, çekme Adana kebap yapma, kebap saplama, halka tatlı dökme gibi gastro şovların yanında Adanalı yerel halk arasında da yarışmalar düzenlenecek. 
 

* 3 Kuşak Adana Mutfağı Yarışması
* Karpuz Süsleme Yarışması
* İnovatif Adana Lezzetleri Yarışması
* Karpuz Yeme Yarışması
* En Fazla Dürüm Yeme Yarışması
* İnovatif Adana Lezzetleri Yarışması 
 

Festival alanında yediklerimizi sindirmek için dolaşırken Adanalı geleneksel el sanatçılarını seyredeceğiz. Bir yanda pirincin üstüne yazı yazan sanatçılar diğer yanda pamuktan ip eğiren köylü teyzeler; bir taraftan biberden pul biber çekenler, diğer taraftan domatesten salça yapanlar. Kısacası festival alanında sadece damaklarımız bayram etmeyecek, aynı zamanda Adana’nın kültürel dokusunu oluşturan bir çok değer de konuklar için sergilenecek. Hem damağa hem de göze hitap eden onlarca etkinliğin ardından saat 18:00’den sonra yönümüzü Turgut Özal Bulvarı’na çevireceğiz. Bulvar boyunca akşam yemeği alınabilecek lezzet noktalarını gezerken aynı zamanda yürüme alanında Adanalı gösteri sanatçıları hünerlerini sergileyecekler. Gençler gitarla müzik yaparken, ressamlar konukların portrelerini çizecek, palyaçolar çocukları eğlendirirken geleneksel el sanatçıları da dünya çapındaki eserlerini bizlere gösterecekler. Bulvardaki bir çok mekan da aynı zamanda Cuma-Cumartesi ve Pazar akşamları festivale özgü müzikli eğlenceler gerçekleştirilecek.   

Adana Lezzet Festivali günlerinde aynı zamanda Adana lezzetlerinin nasıl hazırlandığını gösteren bir çok atölye çalışması ve gastro şovlar da mevcut.  Şehrin farklı yerlerine dağıtılmış ve önceden rezervasyon yaptırılarak katılınabilecek olan bu atölye ve şovlar sayesinde konuklar enfes Adana mutfağının içine de girebilileceler. Zamanımızın el verdiği ölçüde bu şovlara katılıyoruz. Atölye ve şov alternatiflerinde neler mi var ? Adana Kebap Yapım Atölyesi, Adana Ev Yemekleri Atölyesi, Sokak Lezzetleri Atölyesi vb. Atölye ve şovlar esnasında yemeklerimizi de zaten yiyiyoruz. Ama yetmeyenlere veya daha fazlasını isteyenlere 3 gün boyunca Adana adeta bir açık büfe yemek cenneti. Adana’nın çeşitli yerlerine bulunan restoranlar da neler yok ki?  
Adana kebabı ve çeşitleri, ciğer, kaburga, güveç, şirdan, mumbar, kokoreç, kelle paça, yöresel Adana yemekleri, analı kızlı, yüksük çorbası, Adana usulü hamburger ve çeşitleri, ütü tost ve çeşitleri, incik, et tava, steak ve et çeşitleri, Adana böreği, lahmacun, pide, içli köfte, mantı, döner, sıkma, dolma ve sarma çeşitleri, halka tatlı, karakuş, sarma kadayıf, katmer, baklava çeşitleri, künefe, taş ve kaymaklı kadayıf, Şam tatlı, turunç reçelli ve kavunlu dondurma, portakallı lokum ve çeşitleri, cezerye, bici bici, karpuz, portakal, limon vb., şalgam, aşlama, muzlu süt, gül içeceği, portakal, çilek, nar, vişne ve doğal meyve suları vb.


3. Gün: ADANA - İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından Seyhan Baraj Gölü boyunca panoramik Seyhan baraj gölü gezimizi yapıyoruz Gezi boyunca birlikte olacağımız Aracımızla yapacağımız panoramik Seyhan Baraj Gölü Turumuzun ardından   bir sonraki durağımız ise 65 Bin M2 üzerine kurulu  32 metre çaplı ana kubbesi ve 20.000 kişilik kapasitesi ile Orta Doğu'nun en büyük camisi Sabancı Merkez  Camii olacak. 

Sabancı Merkez Camii ziayaretimizden sonra Atatürk Evini ve Sinema Müzesini geziyor ve  Adana nın simgesi durumunda olan ve Seyhan  nehri üzerinde kurulu bir Roma dönemi köprüsü olan Taş Köprü’ye giçip  Adana Taşköprü hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.  

Bir sonraki durağımız ise  16. yy.’dan kalma tarihi bir cami olan. Adana Ulu Camii ve Ramazanoğulları Külliyesini gezip rehberimizden bilgiler alıyoruz. Hemen yakınımızda bulunan ve Türkiye deki En Uzun saat kulesi olan Büyük Saat Kulesi’ni de Fotoğraf albümümüze dahil ediyoruz.  Ardından Narenciye bahçesine gidip portakal ve limon toplayacağız. Dilerseniz satın alabilirsiniz. 

1501 yılında Ermeni Saint Jacques Kilisesi’nin Ramazanoğlu Halil Bey’in emri ile camiye çevrilmesinden bir süre sonra mekanın yörenin ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalması üzerine yanıbaşına Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından yeni bir camii yaptırılmış, iki yapı birleştirilmiş haliyle  Yağ Camii olarak bilinen Tarihi  camii  bu günkü Adana Lezzet Festivali Turu programımızda  son gezeceğimiz nokta.

Adana Lezzet Festivali için festivalin yapıldığı  alana geçiyoruz. 

Pazar gününün öğleden sonrasını da 50’nin üzerinde yerel lezzetin bir arada sunulduğu Adana Lezzet Festivali Büyük Ziyafet de geçireceğiz.

Adeta bir “Açık Büfe Adana” şeklinde kurulmuş 50 standta Adana’nın meşhur lezzetlerinin hepsi bir mekanda sizlerin damaklarının hizmetine sunulacak. Kebabından şalgamına, cezeryesinden bici bicisine, böreğinden kahvesine, onlarca mekan damaklarınızı nirvanaya ulaştıracak. (Açık Büfe Adana Giriş Ücreti: 15.-TL) 

Bugünkü  Açık büfe Adana’da neler mi var ? Adana Kebabı ve Çeşitleri, Ciğer, Kaburga, Şirdan, Mumbar, Kokoreç, Muzlu Süt, Gül İçeceği, Portakal, Çilek, Nar, Vişne ve Doğal Meyve Suları, Şalgam, Adana Hamburgeri ve Çeşitleri, Ütü Tost ve Çeşitleri, İncik, Et Tava, Steak ve Et Çeşitleri, Adana Böreği, Lahmacun, Pide, İçli Köfte, Sarma Çeşitleri, Halka Tatlı, Sarma Kadayıf, Katmer, Baklava Çeşitleri, Künefe, Kaymaklı Kadayıf, Şamtatlı, Turunç Reçelli ve Kavunlu Dondurma, Turunç Reçeli, Portakallı Lokum ve Çeşitleri, Cezerye, Karpuz, Portakal, Limon vb

Bugünkü Adana Lezzet Festivali programı bitiminde yeniden sizlerle buluşuyor ve Adana Havalimanına geçiyoruz. 18:50’de  Pegasus Havayolları uçuşu ile Istanbul’a hareket ediyoruz ve 20:20’de Sabiha Gökçen Havalimanında oluyoruz. Başka bir festivalde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.


Birde Bu Turlara Bakın

KARADENİZ TURU
5 GECE KONAKLAMA 29.08.2020
KARADENİZ TURU
1599.00 TL Kişi Başı

YEŞİLLER DİYARINA YOLCULUK

İncele / Satın Al
GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ İLE DİYARBAKIR-MARDİN-ŞANLIURFA TURU
3 GECE 4 GÜN 03.09.2020
TURUMUZ GERÇEKLEŞTİ
TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE KARS TURU 1
4 GECE 5 GÜN
E-Bulten
Kampanyalardan haberiniz olsun..
x